Grzegorczyk Tomasz, Przewód sądowy w sądzie odwoławczym

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 5 października 2019 r.
Autorzy:

Przewód sądowy w sądzie odwoławczym

Przewód sądowy w sądzie odwoławczym

Przewód sądowy w sądzie odwoławczym

Przewód sądowy w sądzie odwoławczym sąd odwoławczy przewodniczący składu skład orzekający sędzia sprawozdawca sąd odwoławczy przewodniczący składu skład orzekający sędzia sprawozdawca czy nie stawił się nikt? czy stawili się jedynie uczestnicy postępowania? wywołanie sprawy i ustalenie braku przeszkód do jej rozpoznania wyjaśnienia, oświadczenia i wnioski stron zamknięcie przewodu sądowego czy strony chcą składać wyjaśnienia, oświadczenia lub wnioski? sąd może odstąpić od ustnego sprawozdania czy zachodzi potrzeba uzupełnienia postępowania dowodowego? sąd może na wniosek lub za zgodą obecnych stron odstąpić od ustnego sprawozdania postępowanie dowodowe na rozprawie apelacyjnej ustne sprawozdanie sędziego sprawozdawcy tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: wywołanie sprawy i ustalenie braku przeszkód do jej rozpoznania

Zob.

Przebieg rozprawy apelacyjnej

Krok: ustne sprawozdanie sędziego sprawozdawcy

Zmiany w zakresie ustnego sprawozdania wprowadzono nowelizacją z 2019 r., która przebieg tej czynności wiąże z stawiennictwem na rozprawie odwoławczej.

Zgodnie z art. 453 § 1 k.p.k. przewód sądowy w sądzie odwoławczym rozpoczyna ustne sprawozdanie, w którym sędzia sprawozdawca przedstawia przebieg i wyniki dotychczasowego postępowania, a w szczególności treść zaskarżonego wyroku oraz zarzuty i wnioski apelacyjne, jak również kwestie wymagające rozstrzygnięcia z urzędu. W miarę potrzeby odczytuje się z akt poszczególne ich części. Treści sprawozdania nie trzeba przy tym protokołować (zob. J. Izydorczyk, Granice orzekania sądu odwoławczego w polskiej procedurze karnej, Łódź 2010, passim; D. Świecki, Rozprawa apelacyjna w polskim procesie karnym, Warszawa 2006, s. 78 i n.). Zgodnie z dodanym nowelizacją z 2019 r. art. 453 § 1a, jeżeli na rozprawę stawili się jedynie uczestnicy postępowania, sąd może na wniosek lub za zgodą obecnych stron odstąpić od ustnego sprawozdania. Jeżeli zaś na rozprawę nie stawił się nikt, sąd może odstąpić od ustnego sprawozdania; w tych wypadkach przewód sądowy rozpoczyna ogłoszenie postanowienia o odstąpieniu od ustnego sprawozdania.