Hudzik Michał, Przesłuchanie oskarżonego na rozprawie głównej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 5 sierpnia 2023 r.
Autorzy:

Przesłuchanie oskarżonego na rozprawie głównej

Przesłuchanie oskarżonego na rozprawie głównej

Przesłuchanie oskarżonego na rozprawie głównej

Przesłuchanie oskarżonego na rozprawie głównej uczestnicy rozprawy przewodniczący składu oskarżony uczestnicy postępowania skład orzekający uczestnicy rozprawy przewodniczący składu oskarżony uczestnicy postępowania skład orzekający czy zachodzi potrzeba odczytania wyjaśnień? zarządzenie postępowania dowodowego czy są pytania do oskarżonego? odczytanie wyjaśnień czy oskarżony będzie odpowiadał na pytania? czy są dalsze pytania do oskarżonego? rozpoczęcie przewodu sądowego pouczenie oskarżonego czy oskarżony zrozumiał pouczenie? czy oskarżony będzie składał wyjaśnienia? ustosunkowanie się do odczytanych wyjaśnień odpowiadanie na pytania składanie wyjaśnień zadawanie pytań postanowienie o odczytaniu wyjaśnień nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: rozpoczęcie przewodu sądowego

Rozpoczęcie przewodu sądowego następuje z chwilą odczytania aktu oskarżenia (art. 385 § 1 k.p.k.).

Krok: pouczenie oskarżonego

Po tym, jak akt oskarżenia zostanie odczytany, przewodniczący składu orzekającego poucza oskarżonego o prawie składania wyjaśnień, odmowy wyjaśnień lub odpowiedzi na pytania, składania wniosków dowodowych i konsekwencjach nieskorzystania z tego uprawnienia. Następnie pyta się go, czy przyznaje się do zarzucanego mu czynu oraz czy chce złożyć wyjaśnienia i jakie (art. 386 § 1 k.p.k.).

Takie pouczenie powinno być uszczegółowione przez wskazanie, że prawo odpowiedzi na pytania obejmuje możliwość odpowiedzi oskarżonego na niektóre pytania lub niektórych uczestników postępowania.

Pouczenie powinno także zawierać informację, że oskarżony może, bez podania przyczyn, korzystać z przysługujących mu praw do odmowy wyjaśnień albo odmowy odpowiedzi na pytania.