Piaskowska Olga Maria, Przeprowadzenie rozprawy w postępowaniu w sprawach o przysposobienie

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 8 lipca 2015 r.
Autorzy:

Przeprowadzenie rozprawy w postępowaniu w sprawach o przysposobienie

Przeprowadzenie rozprawy w postępowaniu w sprawach o przysposobienie

Przeprowadzenie rozprawy w postępowaniu w sprawach o przysposobienie

W myśl art. 114 k.r.o. przysposobić można osobę małoletnią, tylko dla jej dobra, przy czym wymaganie małoletności powinno być spełnione w dniu złożenia wniosku o przysposobienie. Przysposobienie (popularnie zwane adopcją) jest bowiem prawną formą uznania niebiologicznego dziecka za własne.

W polskim systemie prawnym istnieją trzy rodzaje przysposobienia:

1) pełne (art. 121-123 k.r.o.),

2) pełne nierozwiązywalne (art. 125§ 1 k.r.o.) oraz

3) niepełne (art. 124 § 1 k.r.o.).

Przeprowadzenie rozprawy w postępowaniu w sprawach o przysposobienie uczestnicy postępowania uczestnicy postępowania niestawiennictwo na rozprawie stawiennictwo na rozprawie otrzymanie wezwania czy uczestnicy stawili się na rozprawę? sąd opiekuńczy sąd opiekuńczy czy zasadne jest wyznaczenie rozprawy? rozpoznanie wniosku wezwanie uczestników, których obecność jest niezbędna wszczęcie postępowania o przysposobienie wyznaczenie posiedzenia niejawnego oddalenie wniosku wyznaczenie rozprawy nie tak nie tak

Krok: wszczęcie postępowania o przysposobienie

Na ten temat patrz:

Wszczęcie postępowania o przysposobienie.

Krok:

Uczestnikami postępowania w sprawie o przysposobienie są przysposabiający, rodzice dziecka (art. 119 k.r.o.), jego opiekun (art. 120 k.r.o.), małżonek przysposabiającego (art. 116 k.r.o.) oraz dziecko, które ma być przysposobione (art. 118 § 1 i 2 k.r.o.).

Jak wskazano w judykaturze, uczestnikiem postępowania w sprawie o przysposobienie może być ojciec osoby mającej być przysposobioną, który został pozbawiony władzy rodzicielskiej (por. postanowienie SN z dnia 18 sierpnia 1999 r., I CKN 541/99, OSNC 2000, nr 5, poz. 85).