Jabłoński Andrzej, Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce na jego wniosek

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 maja 2013 r.
Autorzy:

Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce na jego wniosek

Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce na jego wniosek

Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce na jego wniosek

Pracownik samorządowy może zostać przeniesiony do pracy w innej jednostce samorządu terytorialnego. Przeniesienie następuje na jego wniosek lub za jego zgodą. Skutkiem przeniesienia jest zmiana pracodawcy w stosunku pracy pracownika samorządowego. Poniżej przedstawiona została procedura przeniesienia pracownika do pracy w innej jednostce na jego wniosek.

Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce na jego wniosek jednostka samorządowa dział kadr kierownik jednostki jednostka samorządowa dział kadr kierownik jednostki (!) przekazanie  dokumentacji  pracowniczej przekazanie wniosku kierownikowi odebranie wniosku przygotowanie porozumienia podpisanie porozumienia poinformowanie pracownika podjęcie negocjacji z pracodawcą przejmującym odmowa przeniesienia czy wniosek spełnia wymogi prawne? czy pracodawca wyraża wstępną zgodę na przeniesienie? odmowa przeniesienia pracownik pracownik odebranie informacji o przeniesieniu złożenie wniosku nie tak nie tak

Krok: złożenie wniosku

Przeniesienie pracownika samorządowego, zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, do pracy w innej jednostce samorządu terytorialnego, może nastąpić na wniosek pracownika lub za jego zgodą.

Z oczywistych względów pracownik z wnioskiem takim z reguły występuje wtedy, gdy podjął już rozmowy z jednostką samorządu terytorialnego, w której chce podjąć zatrudnienie i uzyskał jej wstępną zgodę na to zatrudnienie.

Ważne!

Wniosek powinien zostać złożony na piśmie i określać, do której jednostki ma nastąpić przeniesienie.

Krok: czy wniosek spełnia wymogi prawne?

Przeniesienie pracownika w trybie określonym w art. 22 ust. 1 u.o.p.s. jest możliwe tylko wtedy, gdy spełnione są następujące przesłanki:

– z wnioskiem wystąpił pracownik zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym

– przeniesienie nie narusza ważnego interesu jednostki, która dotychczas pracownika zatrudniała.

Ważne!

Jeżeli ww. przesłanki nie zostały spełnione, nie jest możliwe przeniesienie pracownika w trybie określonym w art. 22 ust. 1 u.o.p.s.

Ważne!

Mimo spełnienia ww. przesłanek, pracodawca nie ma obowiązku wyrażenia zgody na przeniesienie.