Zamajtys Krzysztof, Przeniesienie pracownika do innej pracy w związku z wypadkiem przy pracy

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 31 marca 2020 r.
Autor:

Przeniesienie pracownika do innej pracy w związku z wypadkiem przy pracy

Przeniesienie pracownika do innej pracy w związku z wypadkiem przy pracy

Przeniesienie pracownika do innej pracy w związku z wypadkiem przy pracy

Zgodnie zprzepisem art. 231 k.p., pracodawca, na podstawie orzeczenia lekarskiego, przenosi do odpowiedniej pracy pracownika, który stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy inie został uznany za niezdolnego do pracy wrozumieniu przepisów oemeryturach irentach zFunduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jak stanowi przepis art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych niezdolną do prac jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej zpowodu naruszenia sprawności organizmu inie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Przeniesienie pracownika do innej pracy w związku z wypadkiem przy pracy lekarz medycyny pracy lekarz medycyny pracy wydanie orzeczenia lekarskiego przeprowadzenie badania pracodawca pracodawca skierowanie pracownika do lekarza medycyny pracy wpłynięcie zgłoszenia skierowanie pisma o przeniesieniu wypowiedzenie stosunku pracy dopuszczenie pracownika do pracy na danym stanowisku odebranie orzeczenia lekarskiego analiza orzeczenia lekarskiego pracownik pracownik uzyskanie przez pracownika pisma o przeniesieniu (!) wypowiedzenie  stosunku pracy oczekiwanie na przydzielenie stanowiska pracy zgłoszenie niemożności wykonywania dotychczasowej pracy wykonanie pracy na nowym stanowisku pracy niezdolny niezdolny niezdolny zdolny

Krok: zgłoszenie niemożności wykonywania dotychczasowej pracy

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, aktóry ze względu na skutki tego wypadku nie jest wstanie wykonywać pracy na dotychczasowym stanowisku, zgłasza ten fakt pracodawcy.

Krok: skierowanie pracownika do lekarza medycyny pracy

Profilaktyczna opieka zdrowotna nad pracownikami obejmuje nie tylko badania, o których mowa w art. 229 k.p., ale również inne badania lekarskie poza terminami wynikającymi z częstotliwości wykonywania badań okresowych i orzekanie o możliwości wykonywania dotychczasowej pracy. Dotyczy to m.in. badań, których celem jest stwierdzenie niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy u pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy, lecz nie zaliczono go do żadnej z grup inwalidów (art. 231 k.p.). Skierowanie na przeprowadzenie tego badania pracodawca wydaje po zgłoszeniu przez pracownika niemożności wykonywania dotychczasowej pracy.