Jasiński Wojciech, Przekazanie sprawy ze względu na miejsce zamieszkania osób wezwanych na rozprawę

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 5 października 2019 r.
Autorzy:

Przekazanie sprawy ze względu na miejsce zamieszkania osób wezwanych na rozprawę

Przekazanie sprawy ze względu na miejsce zamieszkania osób wezwanych na rozprawę

Przekazanie sprawy ze względu na miejsce zamieszkania osób wezwanych na rozprawę

Przepis art. 36 k.p.k. pozwala na zmianę właściwości miejscowej sądu i przekazanie jej z sądu pierwotnie właściwego do innego równorzędnego, gdy większość osób, które podlegają wezwaniu na rozprawę, mieszka z dala od sądu pierwotnie właściwego a blisko innego sądu równorzędnego. Ustawodawca motywowany jest zatem w omawianej sytuacji względami ekonomiki procesowej - zarówno czasem trwania postępowania jak i jego kosztami - oraz dąży do racjonalnego obciążenia obowiązkami procesowymi osób, które są wzywane do udziału w postępowaniu (w szczególności świadków).

Przekazanie sprawy ze względu na miejsce zamieszkania osób wezwanych na rozprawę sąd równorzędny do sądu I instancji sąd równorzędny do sądu I instancji przyjęcie przekazanej sprawy przez sąd równorzędny i jej rozpoznanie sąd wyższego rzędu sąd wyższego rzędu posiedzenie w przedmiocie przekazania sprawy przekazanie sprawy sądowi równorzędnemu postanowienie o nieuwzględnieniu wniosku o przekazanie sprawy postanowienie o przekazaniu sprawy sądowi równorzędnemu otrzymanie przesłanej sprawy zwrot sprawy sądowi wnioskującemu strona lub inna osoba bezpośrednio zainteresowana strona lub inna osoba bezpośrednio zainteresowana wniosek o przekazanie sprawy sąd I instancji sąd I instancji odmowa zwrócenia się o przekazanie sprawy przesłanie sprawy sądowi wyższego rzędu w celu rozstrzygnięcia kwestii przekazania dalsze rozpoznanie sprawy przez sąd właściwy przyjęcie zwróconej sprawy stwierdzenie okoliczności uzasadniającej przekazanie sprawy otrzymanie wniosku rozstrzygnięcie w przedmiocie wniosku o przekazanie sprawy postanowienie o zwróceniu się do sądu wyższego rzędu o przekazanie sprawy zachodzą przesłanki do przekazania sprawy nie zachodzą przesłanki do przekazania sprawy pozytywne negatywne

Krok: stwierdzenie okoliczności uzasadniającej przekazanie sprawy

Z inicjatywą przekazania sprawy ze względu na miejsce zamieszkania osób wezwanych na rozprawę występuje z urzędu sąd, który sprawę rozpoznaje.

Wystąpienie o przekazanie sprawy na podstawie art. 36 k.p.k. może nastąpić zarówno przed wyznaczeniem rozprawy głównej jak i po rozpoczęciu rozprawy głównej. Zbyt daleko idącym stanowiskiem jest uznanie, że ta druga możliwość nie istnieje (tak: postanowienie SA w Lublinie z 14 kwietnia 1992 r., II AKo 16/92, Wokanda 1993, nr 1, poz. 33). Nie może jednak ulegać wątpliwości, że z perspektywy konieczności rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o wystąpieniu do sądu wyższego rzędu o przekazanie sprawy w trybie art. 36 k.p.k. możliwie jak najwcześniej.

Krok: wniosek o przekazanie sprawy

Możliwe jest, aby z wnioskiem o przekazanie sprawy wystąpiła także strona lub inna osoba bezpośrednio zainteresowana. Przepis art. 9 § 2 k.p.k. daje bowiem tym podmiotom uprawnienie do złożenia wniosku o dokonanie również tych czynności, które organ może lub ma obowiązek podejmować z urzędu.