Jasiński Wojciech, Przekazanie sprawy przez Sąd Najwyższy ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 października 2023 r.
Autorzy:

Przekazanie sprawy przez Sąd Najwyższy ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości

Przekazanie sprawy przez Sąd Najwyższy ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości

Przekazanie sprawy przez Sąd Najwyższy ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości

Przepis art. 37 k.p.k. pozwala na zmianę właściwości miejscowej sądu i przekazanie jej z sądu pierwotnie właściwego do innego równorzędnego, gdy przemawia za tym dobro wymiaru sprawiedliwości. Ustawodawca wprowadza tym samym rozwiązanie pozwalające na modyfikację właściwości sądu, w tych sytuacjach, w których jej rozpoznanie w sądzie właściwym według przepisów ogólnych godziłoby w prawidłowość wymiaru sprawiedliwości oraz negatywnie wpływałoby na wizerunek sądownictwa. Należy zauważyć, że ustawodawca posługuje się w omawianej sytuacji dość ogólną klauzulą generalną - „dobro wymiaru sprawiedliwości” - której znaczenie precyzowane jest w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

Przekazanie sprawy przez Sąd Najwyższy ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości sąd równorzędny do sądu I instancji sąd równorzędny do sądu I instancji przyjęcie przekazanej sprawy przez sąd równorzędny i jej rozpoznanie Sąd Najwyższy Sąd Najwyższy postanowienie o przekazaniu sprawy innemu sądowi równorzędnemu zwrot sprawy sądowi wnioskującemu o przekazanie przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu postanowienie o nieuwzględnieniu wniosku o przekazanie sprawy otrzymanie przesłanej sprawy posiedzenie w przedmiocie przekazania sprawy strona lub inna osoba bezpośrednio zainteresowana strona lub inna osoba bezpośrednio zainteresowana wniosek o przekazanie sprawy sąd I instancji sąd I instancji odmowa zwrócenia się o przekazanie sprawy przesłanie sprawy Sądowi Najwyższemu w celu rozstrzygnięcia kwestii stwierdzenie okoliczności uzasadniającej przekazanie sprawy - z uwagi na „dobro wymiaru sprawiedliwości” dalsze rozpoznanie sprawy przez sąd właściwy przyjęcie zwróconej sprawy i jej dalsze rozpoznanie czy wniosek pochodzi od prokuratora? otrzymanie wniosku przekazanie wniosku Sądowi Najwyższemu wraz z aktami sprawy i stanowiskiem sądu rozstrzygnięcie w przedmiocie wniosku o przekazanie sprawy postanowienie o zwróceniu się do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy zachodzą przesłanki do przekazania sprawy nie zachodzą przesłanki do przekazania sprawy nie tak pozytywne negatywne

Krok: stwierdzenie okoliczności uzasadniającej przekazanie sprawy - z uwagi na „dobro wymiaru sprawiedliwości”

Z inicjatywą przekazania sprawy na podstawie art. 37 § 1 k.p.k. występuje z urzędu sąd, który sprawę rozpoznaje. Przekazanie sprawy może dotyczyć nie tylko sprawy o przestępstwo, ale także innych, które rozpoznawane są przez sąd. W orzecznictwie słusznie zatem wskazuje się, że przekazanie może objąć np. czynności sądu w postępowaniu przygotowawczym (postanowienie SN z dnia 18 listopada 2003 r., II KO 60/03, OSNwSK 2003, poz. 2441).

Wystąpienie o przekazanie sprawy na podstawie art. 37 k.p.k. może nastąpić zarówno przed wyznaczeniem rozprawy głównej, jak i po rozpoczęciu rozprawy głównej. Nie może jednak ulegać wątpliwości, że z perspektywy konieczności rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o wystąpieniu do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy w trybie art. 37 k.p.k. możliwie jak najwcześniej.

Krok: wniosek o przekazanie sprawy

Przepis art. 37 § 1 k.p.k. przewiduje, że wniosek o przekazanie sprawy może być złożony przez prokuratora Możliwe jest ponadto, aby z wnioskiem o przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości wystąpiła także strona inna niż oskarżyciel publiczny będący prokuratorem lub inna osoba bezpośrednio zainteresowana. Przepis art. 9 § 2 k.p.k. daje bowiem tym podmiotom uprawnienie do złożenia wniosku o dokonanie również tych czynności, które organ może lub ma obowiązek podejmować z urzędu.