Dauter Bogusław, Przekazanie sprawy NSA jako sądowi właściwemu do jej rozpoznania

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 listopada 2012 r.
Autorzy:

Przekazanie sprawy NSA jako sądowi właściwemu do jej rozpoznania

Przekazanie sprawy NSA jako sądowi właściwemu do jej rozpoznania

Przekazanie sprawy NSA jako sądowi właściwemu do jej rozpoznania

Sąd, do którego wpływa określona sprawa jest zobligowany do zbadania z urzędu swojej właściwości (rzeczowej, miejscowej i instancyjnej). Przepis art. 59 § 1 p.p.s.a. znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy sprawa należy co prawda do właściwości sądu administracyjnego, lecz nie do tego sądu, do którego została wniesiona. Z regulacji tej może zatem skorzystać m.in. WSA jeżeli stwierdzi, że do rozpoznania sprawy właściwy jest NSA.

Przekazanie sprawy NSA jako sądowi właściwemu do jej rozpoznania NSA NSA przekazanie sprawy właściwemu wsa otrzymanie sprawy badanie właściwości nadanie sprawie dalszego biegu przed NSA strona strona żądanie przekazania sprawy NSA jako sądowi właściwemu wsa przewodniczący wydziału skład orzekający wsa przewodniczący wydziału skład orzekający odebranie żądania powzięcie wątpliwości w zakresie właściwości sądu skierowanie sprawy na posiedzenie niejawne przekazanie sprawy NSA jako sądowi właściwemu powzięcie wątpliwości w zakresie właściwości sądu na rozprawie postępowanie toczy się przed wsa, do którego sprawa wpłynęła czy badanie właściwości jest związane z żądaniem strony? badanie właściwości odmowa przekazania sprawy NSA właściwy niewłaściwy nie tak właściwy niewłaściwy

Krok: powzięcie wątpliwości w zakresie właściwości sądu

1. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi normuje postępowanie sądowe w sprawach z zakresu kontroli działalności administracji publicznej oraz w innych sprawach, do których jego przepisy stosuje się z mocy ustaw szczególnych (sprawy sądowoadministracyjne).

2. Strona jest zatem uprawniona do wniesienia takiej sprawy do sądu administracyjnego. Wpływ sprawy sądowoadministracyjnej do WSA powoduje obowiązek sprawdzenia, czy jest on właściwy do jej załatwienia. Badanie właściwości następuje z urzędu i należy do podstawowych obowiązków sądu.

3. Właściwość WSA należy rozumieć jako kompetencję do merytorycznego rozpoznania danej sprawy sądowoadministracyjnej.

Krok: żądanie przekazania sprawy NSA jako sądowi właściwemu

Jakkolwiek badanie właściwości następuje z urzędu i należy do podstawowych obowiązków sądu, to może się to także wiązać z inicjatywą samej strony, która może żądać przekazania sprawy NSA jako sądowi właściwemu do jej merytorycznego rozpoznania.