Klatka Jędrzej, Przejęcie przez gminę niektórych obowiązków właścicieli nieruchomości z zakresu czystości i porządku w gminach
Przejęcie przez gminę niektórych obowiązków właścicieli nieruchomości z zakresu czystości i porządku w gminach
Przejęcie przez gminę niektórych obowiązków właścicieli nieruchomości z zakresu czystości i porządku w gminach
Przejęcie przez gminę niektórych obowiązków właścicieli nieruchomości z zakresu czystości i porządku w gminach
Ustawa o czystości i porządku w gminach przewiduje po stronie właścicieli nieruchomości szereg obowiązków. Niektóre z nich mogą zostać przejęte przez gminę. W takiej sytuacji na właścicielach nieruchomości ciąży obowiązek uiszczania na rzecz gminy dodatkowej opłaty.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: posiadanie statusu właściciela nieruchomości
Przepis art. 5 ust. 1 u.u.c.p.g. przewiduje szereg obowiązków, które ciążą na właścicielach nieruchomości.
Przez właściciela nieruchomości rozumie się podmioty określone w art. 4 ust. 1 pkt 4 u.u.p.c.g., a zatem nie tylko właścicieli w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.
Należy mieć tu również na uwadze art. 2 ust. 2a u.u.c.p.g., zgodnie z którym, jeżeli obowiązki wskazane w u.u.c.p.g. mogą jednocześnie dotyczyć kilku podmiotów spośród wskazanych w art. 2 ust. 1 pkt 4 u.u.c.p.g., obowiązany do ich wykonania jest podmiot lub podmioty faktycznie władające nieruchomością. W takim przypadku podmioty, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4 u.u.c.p.g., mogą w drodze umowy zawartej w formie pisemnej, wskazać podmiot obowiązany do wykonania obowiązków wynikających z u.u.c.p.g.
Powyższy przepis dotyczy przykładowo sytuacji, kiedy to dany lokal nie jest zajmowany przez jego właściciela, a najemcę na podstawie umowy najmu. Obowiązki dotyczące „właściciela nieruchomości” określone w u.u.c.p.g. obciążają wtedy najemcę, chyba że strony umowy uregulują te kwestie w inny sposób w drodze pisemnej umowy.
Krok: czy podjęto uchwałę, o której mowa w art. 6a ust. 1
Zakres obowiązków właścicieli nieruchomości może być szerszy lub węższy. Zależy to od tego, czy rada gminy podjęła uchwałę określoną w art. 6a ust. 1 u.u.c.p.g., na mocy której może ona przejąć od właścicieli nieruchomości wszystkie albo wskazane obowiązki, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3b u.u.c.p.g. w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych oraz art. 5 ust. 1 pkt 4 u.u.c.p.g.
Uchwała z art. 6a ust. 1 u.u.c.p.g. stanowi akt prawa miejscowego, wiąże zatem wszystkie podmioty przebywające na terenie gminy.