Musiał Krzysztof J., Przebieg rozprawy

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Przebieg rozprawy

Przebieg rozprawy

Przebieg rozprawy

Procedura ma na celu przedstawienie szczegółów przebiegu rozprawy oraz zakresu uprawnień strony i obowiązków organu odwoławczego w jej toku.

Przebieg rozprawy organ odwoławczy organ odwoławczy czynności podejmowane przez organ składanie wyjaśnień wyjaśnienie istotnych okoliczności stanu faktycznego sprawy prośba do strony o sprecyzowanie argumentacji prawnej obecność uczestników obecność świadków, biegłych przedstawianie dowodów zgłaszanie propozycji osoba kierująca rozprawą wyjaśnienie istotnych okoliczności stanu faktycznego sprawy sprecyzowanie argumentacji prawnej wykonanie wszystkich czynności w trakcie rozprawy czynności wnioskowane przez stronę zakończenie rozprawy obecność pracownika organu I instancji czynności podejmowane na rozprawie zgłaszanie zarzutów zgłaszanie żądań zapewnienie sprawnego przebiegu rozprawy osoba protokołująca wypowiedź co do wyników postępowania dowodowego strona strona aktywne uczestnictwo strony w rozprawie stawienie się na rozprawie zrealizowanie wniosku o przeprowadzenie rozprawy/obowiązku uczestniczenia w rozprawie odebranie postanowienia wyznaczającego termin rozprawy

Krok: odebranie postanowienia wyznaczającego termin rozprawy

Skutkiem podjęcia decyzji przez organ odwoławczy o przeprowadzeniu rozprawy (zob. procedura Rozprawa administracyjna - jej dopuszczalność) lub wniosku strony w tym zakresie (zob. procedura Wniosek o przeprowadzenie rozprawy) stronie doręcza się postanowienie o wyznaczeniu terminu do przeprowadzeniu rozprawy. Postanowienie musi być mu doręczone najpóźniej na 7 dni przed rozprawą.

Krok: stawienie się na rozprawie

Rozprawa co do zasady odbywa się w siedzibie organu odwoławczego, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozprawa odbyła się w innym miejscu, np. istotnym z punktu widzenia materiału dowodowego, czy miejscu prowadzenia działalności gospodarczej podatnika.