Zgoliński Igor, Przebieg postępowania w stosunku do nieobecnych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 marca 2018 r.
Autor:

Przebieg postępowania w stosunku do nieobecnych

Przebieg postępowania w stosunku do nieobecnych

Przebieg postępowania w stosunku do nieobecnych

Postępowanie w stosunku do nieobecnych (in absentia) jest charakterystycznym postępowaniem, właściwym dla postępowania karnego skarbowego. Postępowanie w stosunku do nieobecnych może toczyć się jedynie w sytuacji, gdy podmiot nieobecny (sprawca przestępstwa lub wykroczenia skarbowego bądź podmiot pociągnięty do odpowiedzialności posiłkowej) przebywa stale za granicą albo nie można ustalić jego miejsca zamieszkania lub pobytu w kraju. Nie będzie zaś dopuszczalne w tych przypadkach, gdy wina sprawcy lub okoliczności popełnienia czynu zabronionego budzą wątpliwości bądź oskarżony o przestępstwo skarbowe (odpowiednio podmiot pociągnięty do odpowiedzialności posiłkowej) ukrył się po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu. Nie jest nadto możliwe prowadzenie tego postępowania, gdy na etapie postępowania jurysdykcyjnego ustalono miejsce zamieszkania lub pobytu w kraju podmiotu nieobecnego. Okoliczności warunkujące dopuszczalność prowadzenia postępowania w stosunku do nieobecnych powinny każdorazowo stanowić przedmiot odpowiednich ustaleń w toku postępowania, które następnie toczy się generalnie na zasadach ogólnych, przy czym nie stosuje się w tym przypadku przepisów, których dyspozycji nie można wykonać z powodu nieobecności sprawcy przestępstwa lub wykroczenia skarbowego bądź nieobecności podmiotu pociągniętego do odpowiedzialności posiłkowej. Odrębności te podyktowane są brakiem obecności strony postępowania, a co za tym idzie - brakiem jej aktywności procesowej. Przebieg postępowania w stosunku do nieobecnych regulują art. 174–177 k.k.s.

Krok: wydanie postanowienia o zastosowaniu postępowania w stosunku do nieobecnych

Momentem inicjującym procedurę jest wydanie przez organ prowadzący postępowanie karne skarbowe postanowienia o zastosowaniu trybu postępowania w stosunku do nieobecnych. Postanowienie to nie jest zaskarżalne. Jego wydanie jest dopuszczalne na każdym etapie postępowania, przy czym na etapie postępowania przygotowawczego może wymagać dodatkowego zatwierdzenia. Samo postanowienie powinno odpowiadać wymogom z art. 94 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - dalej k.p.k. - w zw. z art. 113 § 1 k.k.s, czyli zawierać:

1) oznaczenie organu oraz osoby lub osób wydających postanowienie;

2) datę wydania postanowienia;

3) wskazanie sprawy oraz kwestii, której postanowienie dotyczy;

4) rozstrzygnięcie z podaniem podstawy prawnej;

5) uzasadnienie.

Krok: czy postanowienie wymaga zatwierdzenia przez prokuratora?

W postępowaniu przygotowawczym, które nie jest prowadzone przez prokuratora, a toczy się w sprawie o przestępstwo skarbowe, postanowienie organu prowadzącego postępowanie wymaga zatwierdzenia przez prokuratora.

Przebieg postępowania w stosunku do nieobecnych skazany skazany brak wniosku złożenie wniosku o wyznaczenie rozprawy możliwa reakcja skazanego otrzymanie odpisu prawomocnego wyroku sąd sąd brak wniosku od skazanego wdrożenie postępowania wykonawczego wydanie wyroku ponowne rozpoczęcie postępowania sądowego dalsze prowadzenie postępowania przed sądem otrzymanie wniosku o wyznaczenie rozprawy oczekiwanie na reakcję skazanego doręczenie odpisu prawomocnego wyroku czy po wydaniu wyroku nastąpiło zgłoszenie się lub ujęcie skazanego? prokurator prokurator wydanie zarządzenia o zatwierdzeniu wydanie zarządzenia o odmowie zatwierdzenia możliwe decyzje otrzymanie wniosku o zatwierdzenie organ prowadzący postępowanie organ prowadzący postępowanie ustanowienie obrońcy lub pełnomocnika dla podmiotu nieobecnego otrzymanie zarządzenia o zatwierdzeniu ogłoszenie postanowienia obecnym stronom prowadzenie dalszego postępowania w normalnym trybie otrzymanie zarządzenia o odmowie zatwierdzenia wydanie postanowienia o zastosowaniu postępowania w stosunku do nieobecnych czy postanowienie wymaga zatwierdzenia przez prokuratora? oczekiwanie na decyzję prokuratora wniosek o zatwierdzenie postanowienia dalsze prowadzenie postępowania tak nie tak nie