Goldiszewicz Agnieszka, Prawo do informacji akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2013 r.
Autorzy:

Prawo do informacji akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej

Prawo do informacji akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej

Prawo do informacji akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej

Prawo do informacji akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej sąd rejestrowy sąd rejestrowy otrzymanie wniosku przesłanie odpisu postanowienia sądowe prawo kontroli wydanie postanowienia spółka komandytowo-akcyjna spółka komandytowo-akcyjna udzielenie informacji poza walnym zgromadzeniem odebranie odpisu złożenie wniosku do sądu rejestrowego koniec procedury czy zaistniały warunki do wystąpienia z żądaniem do sądu? odmowa udzielenia informacji czy żądanie zostało zrealizowane na walnym zgromadzeniu? prawo do informacji zostało zrealizowane na walnym zgromadzeniu czy udzielono informacji? koniec procedury czy postanowienie zostało zaskarżone? zajście warunków do realizacji prawa do informacji czy akcjonariusz jest jednocześnie komplementariuszem? rozszerzenie zakresu prawa kontroli komplementariusza-akcjonariusza prawo kontroli komplementariusza -akcjonariusza ustawowe prawo do informacji możliwość wniesienia apelacji nie tak tak nie tak nie nie tak jeżeli wniosek został uwzględniony tak nie

Krok: zajście warunków do realizacji prawa do informacji

W spółce komandytowo-akcyjnej, tak samo jak w spółce akcyjnej akcjonariuszom nie przysługuje indywidualne prawo kontroli. Dla ustalenia przedmiotowego zakresu uprawnień akcjonariuszy w tym względzie znaczenie mieć będą art. 428 i 429 k.s.h. Przepis art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h. odsyła bowiem do odpowiedniego stosowania regulacji o spółce akcyjnej w sprawach niewymienionych w dziale o spółce komandytowo-akcyjnej i w art. 126 § 1 pkt 1 k.s.h. Daje to podstawę do przyjęcia, że w zakresie praw i obowiązków akcjonariuszy będą miały zastosowanie przepisy o spółce akcyjnej.

W art. 428–429 k.s.h. przewidziane zostało prawo do informacji, które stanowi jedynie namiastkę uprawnień kontrolnych przysługujących akcjonariuszom. Wspólnicy ci są bowiem pozbawieni prawa do przeglądania ksiąg i dokumentów, żądania przygotowania bilansu itp. Mają oni natomiast prawo do informacji w jednej z form: ustawowej (art. 428 w zw. z art. 126 k.s.h.) bądź sądowej (art. 429 w zw. z art. 126 k.s.h.) (tak: A. Kidyba, Komentarz do art. 142 k.s.h., LEX/el. 2013; M. Spyra [w:] S. Włodyka (red.), System prawa handlowego. Prawo spółek handlowych, t. 2a, Warszawa 2007, s. 836).

Krok: prawo kontroli komplementariusza -akcjonariusza

W spółce komandytowo-akcyjnej, w której ustanowiona została rada nadzorcza, akcjonariusze, którzy mają także status komplementariusza zostają wyłączeni od wpływu na jej skład jak również sami nie mogą być jej członkami (art. 142 § 3–4 k.s.h.) (A. Kidyba, Nadzór w spółce komandytowo-akcyjnej (ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, gdy nie powołano rady nadzorczej), Rejent 2003, nr 6, s. 97). Podwójny status nie stanowi ograniczenia w sytuacji, w której wspólnik taki byłby wyłączony od prowadzenia spraw spółki lub reprezentacji (art. 142 § 5 k.s.h.).

W przypadku spółki komandytowo-akcyjnej, w której nie została ustanowiona rada nadzorcza nie do końca znajduje zastosowanie reguła, wynikająca z art. 142 § 3 k.s.h., że nie można być jednocześnie nadzorującym i nadzorowanym.

W takiej sytuacji przyjąć należy, że uzyskanie statusu komplementariusza-akcjonariusza daje uprawnienia normalnie przysługujące w tym zakresie zarówno komplementariuszowi, jak i akcjonariuszowi. Oznacza to, że wspólnik o podwójnym statusie może realizować prawo do informacji na walnym zgromadzeniu i poza nim, jak również prawo kontroli co najmniej w zakresie przewidzianym art. 38 § 2 k.s.h.