Skibińska Małgorzata, Praca zdalna na wniosek pracownika

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 7 kwietnia 2023 r.
Autor:

Praca zdalna na wniosek pracownika

Praca zdalna na wniosek pracownika

Praca zdalna na wniosek pracownika

Z dniem 7.04.2023 r. weszły w życie przepisy Kodeksu pracy regulujące w sposób kompleksowy pracę zdalną. Określają one obowiązki pracodawcy w związku z wprowadzeniem pracy zdalnej w zakładzie pracy oraz uprawnienia pracowników, w zakresie wykonywania pracy w takiej formie. Praca zdalna, to praca, która może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Uzgodnienie między stronami umowy o pracę dotyczące wykonywania pracy zdalnej przez pracownika może nastąpić m.in. na wniosek pracownika.

Praca zdalna na wniosek pracownika Pracodawca Pracodawca Pracownik nie świadczy pracy zdalnie Pracownik świadczy pracę zdalnie Ochrona pracownika – dyskryminacja Ochrona pracownika – rozwiązanie umowy Przywrócenie poprzednich warunków Uwzględnienie wniosku –praca zdalna okazjonalna Informacja do umowy o warunkach zatrudnienia Rezygnacja z pracy zdalnej Rezygnacja z pracy zdalnej przez pracownika Praca jest świadczona zdalnie Otrzymanie wniosku pracownika o pracę zdalną Czy pracodawca uwzględnia wniosek pracownika? Rezygnacja z pracy zdalnej przez pracodawcę Uwzględnienie wniosku – praca zdalna ciągła Czy pracownik świadczy pracę zdalnie? Uwzględnienie wniosku – grupa uprzywilejowana Odmowa uwzględnienia wniosku – grupa uprzywilejowana Czy z pracy zdalnej rezygnuje pracownik? Tak Tak Nie Tak Tak Nie Nie Tak

Krok: Otrzymanie wniosku pracownika o pracę zdalną

Uzgodnienie między stronami umowy o pracę dotyczące wykonywania pracy zdalnej przez pracownika może nastąpić:

1) przy zawieraniu umowy o pracę albo

2) w trakcie zatrudnienia:

na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.

Miejscem wykonywania pracy zdalnej zawsze będzie miejsce wskazane przez pracownika, przy czym musi być ono uzgodnione z pracodawcą, tj. zaakceptowane przez niego. Przepisy nie zezwalają na całkowitą swobodę wyboru miejsca wykonywania pracy zdalnej przez pracownika, tj. bez uzgodnienia tego miejsca z pracodawcą.

Krok: Czy pracodawca uwzględnia wniosek pracownika?

Z wnioskiem o wykonywanie pracy zdalnej może wystąpić każdy pracownik. Wniosek powinien być złożony w formie papierowej lub elektronicznej. Obowiązki pracodawcy w zakresie uwzględnienia wniosku oraz w zakresie sposobu organizacji pracy zdalnej uzależnione są od rodzaju pracy zdalnej, tj. czy jest to praca zdalna ciągła, czy okazjonalna (24 dni w roku kalendarzowym). Ponadto istotne jest, czy pracownik należy do tzw. grupy uprzywilejowanej.