Krywan Tomasz, Powstanie fundacji rodzinnej
Powstanie fundacji rodzinnej
Powstanie fundacji rodzinnej
Powstanie fundacji rodzinnej
Procedura wskazuje czynności niezbędne do powstania fundacji rodzinnej.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: powstać ma fundacja rodzinna
Z dniem 22.05.2023 r. weszła w życie ustawa z 26.01.2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz.U. poz. 326 ze zm.) – dalej u.f.r., regulująca organizację i funkcjonowanie fundacji rodzinnej. Czynności wymagane do powstania fundacji rodzinnej określają przepisy art. 21 u.f.r.
Krok: złożenie oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie
Pierwszą czynnością wymaganą do powstania fundacji rodzinnej jest złożenie oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie (zob. art. 21 pkt 1 u.f.r.). Akt założycielski lub testament zawierający oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego (zob. art. 22 u.f.r.).
Z chwilą sporządzenia aktu założycielskiego albo ogłoszenia testamentu powstaje fundacja rodzinna w organizacji (zob. art. 23 ust. 1 u.f.r.). Fundacja rodzinna w organizacji zarządza we własnym imieniu posiadanym majątkiem i zapewnia jego ochronę, w szczególności nabywa prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciąga zobowiązania, pozywa i jest pozywana (zob. art. 23 ust. 3 u.f.r.). Fundacja rodzinna w organizacji jest reprezentowana przez fundatora lub pełnomocnika powołanego przez fundatora albo w przypadkach wskazanych w ustawie - przez zarząd (zob. art. 23 ust. 4 u.f.r.).