Krywan Tomasz, Powrotne przemieszczenie towarów w przypadku WDT z procedurą magazynu typu call-off

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2020 r.
Autorzy:

Powrotne przemieszczenie towarów w przypadku WDT z procedurą magazynu typu call-off

Powrotne przemieszczenie towarów w przypadku WDT z procedurą magazynu typu call-off

Powrotne przemieszczenie towarów w przypadku WDT z procedurą magazynu typu call-off

Procedura pozwala ustalić czy w związku z powrotnym wywozem towarów przemieszczonych w procedurze magazynu typu call-off na terytorium innego państwa członkowskiego przyjmuje się, że nie miała miejsca wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Powrotne przemieszczenie towarów w przypadku WDT z procedurą magazynu typu call-off podatnik podatnik przemieszczenie towarów skutkuje uznaniem, że do nietransakcyjnej WDT nie doszło przemieszczenie towarów nie skutkuje uznaniem, że do nietransakcyjnej WDT nie doszło podatnik posiada towary objęte procedurą magazynu typu call-off na terytorium innego państwa członkowskiego czy w okresie 12 miesięcy od dnia wprowadzenia towarów do magazynu w procedurze magazynu typu call-off na terytorium innego państwa członkowskiego podatnik przemieścił towary na terytorium kraju? czy podatnik odpowiednio zarejestrował powrotne przemieszczenie towarów? tak nie tak nie

Krok: podatnik posiada towary objęte procedurą magazynu typu call-off na terytorium innego państwa członkowskiego

Przepisami art. 13h-13l ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) – dalej u.p.t.u., określona jest procedura magazynu typu call-off, w tym procedurę magazynu typu call-off na terytorium innego państwa członkowskiego. Korzystanie z tej procedury, co do zasady, zastępuje tzw. nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (tj. wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, o których mowa w art. 13 pkt 3 u.p.t.u.) u przemieszczających towary podatników transakcyjnymi wewnątrzwspólnotowymi dostawami towarów na rzecz podatników, którym towary te są z magazynu dostarczane (zob. również procedura Dokonywanie z Polski WDT z wykorzystaniem procedury magazynu typu call-off).

Towary objęte procedurą magazynu typu call-off na terytorium innego państwa członkowskiego mogą zostać powrotnie przemieszczone. W przypadkach takich jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki określone w art. 13l ust. 2 u.p.t.u., uznaje się, że nie doszło do nietransakcyjnej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a więc że przemieszczenie towarów z terytorium kraju nie wywołało żadnych skutków w VAT w Polsce.

Krok: czy w okresie 12 miesięcy od dnia wprowadzenia towarów do magazynu w procedurze magazynu typu call-off na terytorium innego państwa członkowskiego podatnik przemieścił towary na terytorium kraju?

Pierwszym warunkiem uznania, że w związku z przemieszczeniem towarów z zastosowaniem procedury magazynu typu call-off na terytorium innego państwa członkowskiego nie doszło do nietransakcyjnego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jest aby okresie 12 miesięcy od dnia wprowadzenia towarów do magazynu w procedurze magazynu typu call-off na terytorium innego państwa członkowskiego podatnik przemieścił te towary na terytorium kraju. Warunek ten nie jest zatem spełniony, jeżeli towary zostaną przemieszczone:

1) na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju, lub

2) na terytorium państwa trzeciego (czyli poza Unię Europejską).