Wiśniewski Paweł, Powołanie się dłużnika na ograniczenie swej odpowiedzialności

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Powołanie się dłużnika na ograniczenie swej odpowiedzialności

Powołanie się dłużnika na ograniczenie swej odpowiedzialności

Powołanie się dłużnika na ograniczenie swej odpowiedzialności

Powołanie się dłużnika na ograniczenie swej odpowiedzialności komornik sądowy komornik sądowy prowadzenie egzekucji z uwzględnieniem ograniczenia odpowiedzialności czy ograniczenie odpowiedzialności zostało zastrzeżone w tytule wykonawczym? czy zastrzeżenie w tytule nie było konieczne? prowadzenie egzekucji bez uwzględnienia ograniczenia odpowiedzialności dłużnik dłużnik powołanie się na ograniczenie swej odpowiedzialności nie tak nie tak

Krok: powołanie się na ograniczenie swej odpowiedzialności

Oświadczenie może być złożone pisemnie, bądź ustnie do protokołu (art. 760 § 1 k.p.c.). Protokół powinien odpowiadać wymaganiom określonym w art. 809 k.p.c. Patrz również Potwierdzenie czynności protokołem.

Krok: czy ograniczenie odpowiedzialności zostało zastrzeżone w tytule wykonawczym?

Ograniczenie odpowiedzialności dłużnika może wynikać z treści tytułu egzekucyjnego bądź z klauzuli wykonalności.

Jeżeli pozwany ponosi odpowiedzialność z określonych przedmiotów majątkowych albo do wysokości ich wartości, sąd może, niewymieniając tych przedmiotów ani ich wartości, uwzględnić powództwo zastrzegając pozwanemu prawo do powołania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczenie odpowiedzialności (art. 319 k.p.c.).

Sąd zastrzega ograniczenie odpowiedzialności, nadając klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika (art. 787, 7871 k.p.c.), a także przeciwko następcy prawnemu dłużnika, który ponosi ograniczoną odpowiedzialność, o ile prawo to nie jest zastrzeżone już w tytule egzekucyjnym (art. 792 k.p.c.).