Wiśniewski Paweł, Powództwo wierzyciela przeciwko pracodawcy dłużnika

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Powództwo wierzyciela przeciwko pracodawcy dłużnika

Powództwo wierzyciela przeciwko pracodawcy dłużnika

Powództwo wierzyciela przeciwko pracodawcy dłużnika

Powództwo wierzyciela przeciwko pracodawcy dłużnika wierzyciel wierzyciel wytoczenie powództwa przeciwko pracodawcy dłużnika uzyskanie informacji, że miedzy dłużnikiem a jego pracodawcą istnieje spór co do wynagrodzenia bądź jego wysokości możliwy sposób zachowania brak reakcji

Krok: uzyskanie informacji, że miedzy dłużnikiem a jego pracodawcą istnieje spór co do wynagrodzenia bądź jego wysokości

Pracodawca ma obowiązek w terminie tygodnia od otrzymania wezwania do przekazywania zajętego wynagrodzenia złożyć oświadczenie dotyczące przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia, a w szczególności istnienia sporu co do wynagrodzenia lub jego wysokości (art. 882 § 1 pkt 3 k.p.c.).

Wskazane oświadczenie pracodawca kieruje nie tylko do komornika sądowego, ale również do wierzyciela (art. 882 § 2 k.p.c.).

Krok: wytoczenie powództwa przeciwko pracodawcy dłużnika

Pozew przeciwko pracodawcy kieruje się do sądu pracy.

Wierzyciel może domagać się zasądzenia świadczenia od pracodawcy dłużnika jedynie na rzecz dłużnika, a nie na swoją rzecz. Legitymację do wytoczenia powództwa wierzyciel powinien wykazać przed sądem za pomocą zaświadczenia wydanego przez komornika (art. 887 § 1 k.p.c.). Nieprzedłożenie takiego zaświadczenia nie stanowi braku formalnego pozwu, ale może stanowić przyczynę oddalenia powództwa.

W razie wytoczenia powództwa przez wierzyciela przeciwko pracodawcy dłużnika obligatoryjne jest przypozwanie dłużnika, czyli zawiadomienie go o procesie i wezwanie do udziału w sprawie w charakterze interwenienta ubocznego. Patrz również Przypozwanie.

Na wierzycielu spoczywa obowiązek złożenia pisma z wnioskiem o przypozwanie dłużnika (art. 84 § 2 k.p.c.), gdyż sąd nie podejmuje w tym zakresie czynności z urzędu.

Interwencja uboczna dłużnika ma charakter interwencji samoistnej, gdyż wydany wyrok odniesie bezpośredni skutek prawny w stosunku między dłużnikiem a pracodawcą (art. 81 k.p.c.).

Niezależnie od możliwości zgłoszenia interwencji ubocznej, dłużnik ma obowiązek udzielić wierzycielowi wszystkich wyjaśnień potrzebnych do dochodzenia praw przeciwko pracodawcy (art. 888 § 3 k.p.c.). O odebranie wyjaśnień wierzyciel może zwrócić się do komornika sądowego. Patrz również Wysłuchanie stron w postępowaniu egzekucyjnym.

Inni wierzyciele dłużnika mogą wstąpić do procesu w charakterze powodów w terminie dwóch tygodni od doręczenia im zawiadomienia o toczącym się procesie (art. 195 § 2 w zw. z art. 887 § 2 k.p.c.). Patrz również Zawiadomienie osoby trzeciej o możliwości do przystąpienia do sprawy w charakterze powoda.

Wydany wyrok nie będzie skuteczny jedynie w stosunku do tych wierzycieli, którzy nie wstąpili do procesu ze względu na brak powiadomienia z sądu.