Wiśniewski Paweł, Potwierdzanie czynności komornika protokołem

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Potwierdzanie czynności komornika protokołem

Potwierdzanie czynności komornika protokołem

Potwierdzanie czynności komornika protokołem

Potwierdzanie czynności komornika protokołem komornik sądowy komornik sądowy podpisanie protokołu jedynie przez komornika dokonanie czynności egzekucyjnej sporządzenie protokołu z czynności czy przy czynności były obecne inne osoby? odczytanie protokołu podpisanie protokołu przez osoby obecne oraz komornika tak nie

Krok: dokonanie czynności egzekucyjnej

Przez czynność egzekucyjną rozumie się każdą czynność organu egzekucyjnego podjętą w sprawie egzekucyjnej mogącą spowodować skutki prawne dla egzekucji (E. Wengerek, Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne, Warszawa 1998, s. 76).

Krok: sporządzenie protokołu z czynności

Do protokołu sporządzonego przez komornika stosuje się odpowiednio przepis art. 160 k.p.c. w zakresie sprostowania lub uzupełnienia protokołu. Patrz również Sprostowanie lub uzupełnienie protokołu rozprawy.

Stronom i uczestnikom postępowania na podstawie art. 162 k.p.c. przysługuje również prawo do żądania wpisania do protokołu zastrzeżeń na uchybienia komornika w zakresie przepisów postępowania. Osoba, która nie zgłosiła zastrzeżenia, traci prawo powoływania się na uchybienia komornika w dalszym toku postępowania, a w szczególności w skardze na czynność komornika, chyba że chodzi o przepisy postępowania, których naruszenie należy brać pod rozwagę z urzędu, albo gdy uprawdopodobni, iż nie zgłosiła zastrzeżeń bez swojej winy. Patrz również Zgłoszenie zastrzeżeń do protokołu w związku z uchybieniem procesowym sądu.

O sprostowaniu lub uzupełnieniu protokołu komornik rozstrzyga na wniosek stron w formie zarządzenia, na które przysługuje skarga do sądu rejonowego (art. 767 k.p.c.). Patrz również Wniesienie skargi na czynności komornika.

Protokoły z niektórych czynności egzekucyjnych powinny zawierać dodatkowe elementy, o jakich mowa w przepisach poświęconych tym czynnościom. Szczególne wymagania dotyczą protokołu zajęcia ruchomości (art. 847 § 1 i art. 853 § 1 k.p.c.), protokołu opisu i oszacowania nieruchomości (art. 947 § 1 k.p.c.), protokołu opisu i oszacowania użytkowania wieczystego (art. 1010 k.p.c.) oraz protokołu sprzedaży nieruchomości z wolnej ręki (art. 10135 § 1 k.p.c.).