Przybysz Piotr, Poszerzone czynności sprawdzające

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autor:

Poszerzone czynności sprawdzające

Poszerzone czynności sprawdzające

Poszerzone czynności sprawdzające

Celem czynności sprawdzających jest zebranie informacji pozwalających na ustalenie, czy dana osoba daje rękojmię zachowania tajemnicy (w sprawie pojęcia rękojmi zachowania tajemnicy patrz art. 2 pkt 2 ustawy Dz. U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228). W odniesieniu do poszerzonego postępowania sprawdzającego oznacza to konieczność zebrania informacji odnoszących się nie tylko do tych samych kwestii, które są badane w ramach zwykłego postępowania sprawdzającego, ale także kwestii dodatkowych (wskazanych w art. 24 ust. 3 ustawy Dz. U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228), to jest:

1) poziomu życia osoby sprawdzanej wyraźnie przewyższającego uzyskiwane przez nią dochody;

2) informacji o chorobie psychicznej lub innych zakłóceniach czynności psychicznych ograniczających sprawność umysłową i mogących negatywnie wpłynąć na zdolność osoby sprawdzanej do wykonywania prac, związanych z dostępem do informacji niejawnych;

3) uzależnienia od alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Organ prowadzący postępowanie sprawdzające ma kierować się zasadami bezstronności i obiektywizmu oraz szczególnie skrupulatnie przestrzegać przepisów ustawy. Organ ten jest zobowiązany do rzetelnego udokumentowania wszystkich czynności sprawdzających.

Poszerzone czynności sprawdzające osoba sprawdzana osoba sprawdzana przekazanie wyników badań poddanie się badaniom przyjęcie skierowania na badania ABW albo SKW ABW albo SKW czy konieczne są dodatkowe czynności? wysłuchanie czy istnieją wątpliwości co do rękojmi zachowania tajemnicy? czy wysłuchanie ujawni informacje niejawne? odebranie wyników badań czy konieczne są specjalistyczne badania? dodatkowe czynności rozstrzygnięcie w sprawie wydania poświadczenia bezpieczeństwa czy brak rękojmi zachowania tajemnicy jest pewny? przystąpienie do czynności sprawdzających kwerenda w ewidencjach, rejestrach i kartotekach skierowanie na specjalistyczne badania czy konieczna jest rozmowa z osobą sprawdzaną? rozmowa z osobą sprawdzaną tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: przystąpienie do czynności sprawdzających

Po dokonaniu czynności wstępnych (patrz Czynności wstępne w ramach postępowania sprawdzającego) ABW albo SKW może przystąpić do czynności sprawdzających, to jest do zweryfikowania informacji podanych w ankiecie oraz do zebrania informacji z innych źródeł, mających znaczenie dla oceny osoby sprawdzanej.

Krok: kwerenda w ewidencjach, rejestrach i kartotekach

Zadaniem ABW albo SKW jest przeprowadzenie kwerendy w ewidencjach, rejestrach i kartotekach w celu zarówno zweryfikowania informacji podanych w ankiecie przez osobę sprawdzaną, jak i w celu uzyskania innych informacji przydatnych do rozstrzygnięcia sprawy.

Z ustawy wynika obowiązek sprawdzenia w Krajowym Rejestrze Karnym kwestii karalności osoby sprawdzanej.

ABW oraz SKW dokonują weryfikacji informacji podanych w ankiecie także w prowadzonych przez te organy ewidencjach osób, którym odmówiono wydania poświadczenia bezpieczeństwa, a także osób, wobec których podjęto decyzję o cofnięciu poświadczenia bezpieczeństwa (zob. art. 73 ust. 1 ustawy Dz. U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228).

Inne organy, służby, instytucje i jednostki organizacyjne są zobowiązane do udostępniania ABW oraz SKW posiadanych informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji czynności w ramach postępowań sprawdzających.