Przybysz Piotr, Postępowanie zabezpieczające

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 19 sierpnia 2023 r.
Autor:

Postępowanie zabezpieczające

Postępowanie zabezpieczające

Postępowanie zabezpieczające

Celem postępowania zabezpieczającego jest stworzenie dogodnych warunków dla prowadzenia w przyszłości egzekucji należności pieniężnej lub obowiązku o charakterze niepieniężnym. Zabezpieczenie jest dokonywane, jeżeli brak zabezpieczenia mógłby utrudnić lub udaremnić egzekucję.

Zabezpieczenie może być dokonane również przed ustaleniem albo określeniem kwoty należności pieniężnej lub obowiązku o charakterze niepieniężnym, jeżeli brak zabezpieczenia mógłby utrudnić lub udaremnić skuteczne przeprowadzenie egzekucji, a przepisy odrębne zezwalają na takie zabezpieczenie (art. 155 u.p.e.a.). Zabezpieczenie może być dokonane także po wszczęciu postępowania egzekucyjnego - w przypadkach określonych w art. 32a § 2 u.p.e.a., art. 32c § 1 u.p.e.a. i art. 35 § 1 u.p.e.a., a także w przypadkach określonych w art. 79 ust. 5 ustawy z dnia 11 października 2013 r. o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych (Dz. U. z 6 listopada 2013 r., poz. 1289).

Zabezpieczenie nie może prowadzić do wykonania obowiązku.

Ustawa wprowadza ograniczenia co do możliwości zabezpieczenia należności pieniężnych egzekwowanych na wniosek innego państwa członkowskiego. Nie jest dopuszczalne dokonanie zabezpieczenia w zakresie należności pieniężnych, o których mowa w art. 2 § 1 pkt 8 lit. g, h oraz i (art. 166c § 2 u.p.e.a.). Z kolei w zakresie należności pieniężnych, o których mowa w art. 2 § 1 pkt 8 lit. a-f i pkt 9, w postępowaniu zabezpieczającym nie stosuje się przepisów art. 154 § 1-3, 5 i 6, art. 155, art. 156-157 i art. 163 § 2-3 (art. 166c § 2 u.p.e.a.).

Na odrębnych zasadach są wykonywane postanowienia o zabezpieczeniu wydane przez prokuratora, sąd lub finansowy organ postępowania przygotowawczego (zob. Wykonywanie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym).

Krok: stwierdzenie potrzeby ustanowienia zabezpieczenia

Zabezpieczenie należności pieniężnej lub wykonania obowiązku o charakterze niepieniężnym jest dokonywane, jeżeli brak zabezpieczenia mógłby utrudnić lub udaremnić egzekucję. W szczególności dokonuje się zabezpieczenia, jeżeli stwierdzono (art. 154 § 1 u.p.e.a.):

– brak płynności finansowej zobowiązanego,

– unikanie wykonania przez zobowiązanego obowiązku przez nieujawnianie zobowiązań powstających z mocy prawa lub nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych,

– dokonywanie przez zobowiązanego wyprzedaży majątku,

– niezłożenie oświadczenia o nieruchomościach oraz prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej, o rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego, mimo wezwania do jego złożenia albo niewykazanie w złożonym oświadczeniu wszystkich rzeczy lub praw podlegających ujawnieniu.

Krok: czy zabezpieczenie jest dopuszczalne?

Nie jest dopuszczalne dokonanie zabezpieczenia w zakresie należności pieniężnych, o których mowa w art. 2 § 1 pkt 8 lit. g, h oraz i (art. 166c § 2 u.p.e.a.).

Postępowanie zabezpieczające małżonek zobowiązanego małżonek zobowiązanego sprzeciw w sprawie zabezpieczenia na majątku wspólnym zobowiązany zobowiązany zarzut w sprawie zabezpieczenia wniosek o zabezpieczenie należności pieniężnej przez złożenie kaucji organ egzekucyjny organ egzekucyjny nadanie klauzuli o przyjęciu zarządzenia zabezpieczenia do wykonania przekształcenie się zajęcia zabezpieczającego w zajęcie egzekucyjne dokonanie zabezpieczenia należności pieniężnej możliwy dalszy tok postępowania wygaśnięcie zabezpieczenia zbieg postępowania zabezpieczającego prowadzonego przez organ egzekucji administracyjnej i organ egzekucji sądowej żądanie złożenia przez wierzyciela kaucji na zabezpieczenie roszczeń zobowiązanego czy obowiązek podlega zabezpieczeniu w trybie administracyjnym? żądanie wpłaty zaliczki na pokrycie wydatków związanych z postępowaniem zabezpieczającym czy zażądać od wierzyciela wpłaty zaliczki na pokrycie wydatków związanych z postępowaniem zabezpieczającym? zbieg postępowania zabezpieczającego prowadzonego przez dwa lub więcej organów egzekucji administracyjnej oczekiwanie na wpłatę czy zarządzenie zabezpieczenia zawiera treść określoną w art. 156 § 1 u.p.e.a.? uchylenie zabezpieczenia oczekiwanie na złożenie kaucji otrzymanie wniosku o dokonanie zabezpieczenia postanowienie odmawiające dokonania zabezpieczenia czy uzależnić nadanie klauzuli o przyjęciu zarządzenia zabezpieczenia do wykonania od złożenia przez wierzyciela kaucji na zabezpieczenie roszczeń zobowiązanego? wierzyciel wierzyciel możliwe reakcje otrzymanie żądania wpłaty zaliczki wpłata zaliczki otrzymanie żądania złożenia kaucji na zabezpieczenie roszczeń zobowiązanego stwierdzenie potrzeby ustanowienia zabezpieczenia czy zabezpieczenie jest dopuszczalne? czy wniosek o zabezpieczenie jest przedwczesny? odstąpienie od dalszych czynności skierowanie do organu egzekucyjnego wniosku o zabezpieczenie możliwy tok postępowania złożenie kaucji wybór sposobu postępowania brak wpłaty wpłata zaliczki nie tak tak nie nie tak tak nie tak nie tak nie złożenie kaucji rezygnacja z dalszych działań