Wiktorowska Ewa, Postępowanie w sprawie wyjaśnienia treści SIWZ

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 28 lipca 2016 r. do: 31 grudnia 2020 r.
Autorzy:

Postępowanie w sprawie wyjaśnienia treści SIWZ

Postępowanie w sprawie wyjaśnienia treści SIWZ

Postępowanie w sprawie wyjaśnienia treści SIWZ

W sytuacji, gdy wykonawca poweźmie wątpliwości co do treści SIWZ, przysługuje mu uprawnienie do żądania od zamawiającego złożenia wyjaśnień, które pozwalają na ustalenie woli zamawiającego, zawartej w nieprecyzyjnym lub niewyczerpującym zapisie. Wniosek o wyjaśnienie treści SIWZ może dotyczyć każdego elementu specyfikacji, w tym jej załączników, np. opisu przedmiotu zamówienia, opisu sposobu dokonania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu, projektu umowy itd.

Przepis art. 38 ust. 4-6 p.z.p. ustala cezurę czasową dotyczącą składania wniosku o wyjaśnienie treści SIWZ, od której uzależnione jest powstanie obowiązku udzielenia odpowiedzi przez zamawiającego bądź brak takiego obowiązku. Jeżeli wniosek o wyjaśnienie treści SIWZ wpłynie do zamawiającego do końca dnia, w którym upływa połowa okresu wyznaczonego na składanie ofert, zamawiający będzie zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na takie zapytanie. Natomiast w przypadku, gdy wniosek taki wpłynie po wskazanym terminie, zamawiający może (ale nie musi) udzielić odpowiedzi na zadane zapytania (Stachowiak Małgorzata, Komentarz do art. 38 ustawy - Prawo zamówień publicznych [w:] W. Dzierżanowski, J. Jerzykowski, M. Stachowiak, Prawo zamówień publicznych. Komentarz, Warszawa 2012).

Nowelizacja przepisów ustawy - Prawo zamówień publicznych z dnia 22 czerwca 2016 r. zmieniła obowiązki zamawiającego odnoszące się do sposobu informowania wykonawców o planowanym zebraniu wykonawców oraz o zadanych w trakcie zebrania pytaniach wykonawców, jak również o udzielonych przez zamawiającego wyjaśnieniach, wskazując że wszystkie te informacje muszą zostać zamieszczone na stronie internetowej. Zasada ta jest obowiązkowa dla zamawiającego w każdym z trybów udzielenia zamówienia, gdzie występuje SIWZ. Ponadto, w związku z wprowadzoną koniecznością publikowania SIWZ na stronie internetowej, również w przypadku przetargu ograniczonego od dnia publikacji ogłoszenia w odpowiednim publikatorze (BZP lub DUUE) zamawiający powinien pamiętać o obowiązku zamieszczania na tej stronie również wszystkich zmian i wyjaśnień treści SIWZ.

Postępowanie w sprawie wyjaśnienia treści SIWZ wykonawca wykonawca przygotowanie wniosku o wyjaśnienie odebranie odpowiedzi / informacji z zebrania zapoznanie się z treścią SIWZ podjęcie decyzji o udziale w postępowaniu wysłanie wniosku o wyjaśnienie SIWZ zamawiający zamawiający przekazanie informacji z zebrania zorganizowanie zebrania przekazanie zapytań wraz z wyjaśnieniami decyzja o zwołaniu zebrania wszystkich wykonawców przekazanie zawiadomienia o terminie zebrania czy zwołać zebranie wykonawców? upublicznienie treści SIWZ otrzymanie wniosku o wyjaśnienie SIWZ sporządzenie wyjaśnień nie tak

Krok: upublicznienie treści SIWZ

W zależności od trybu, w jakim jest prowadzone postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, opublikowanie lub odpowiednio przekazanie treści SIWZ jest obowiązkiem zamawiającego. Nowelizacja ustawy - Prawo zamówień publicznych z dnia 22 czerwca 2016 r. wprowadziła prymat publikacji treści SIWZ na stronie internetowej wobec większości trybów.

Zamawiający w postępowaniu prowadzonym w trybie PN albo PO udostępnia, a w postępowaniu prowadzonym w innym trybie może udostępnić, SIWZ na stronie internetowej od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w DUUE lub od dnia wysłania zaproszenia do potwierdzenia zainteresowania w przypadku zamówień lub konkursów, których wartość jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, albo od dnia zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w BZP w przypadku zamówień lub konkursów, których wartość jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

Tam, gdzie wraz z publikacją ogłoszenia zamawiający nie zamieszcza obowiązkowo SIWZ na stronie internetowej, tj. prowadząc postępowanie w trybie NZO, DK albo PI, w celu ustalenia przez wykonawców charakteru i zakresu zamówienia oraz podjęcia decyzji co do złożenia wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, udostępnia na stronie internetowej informacje i wymagania dotyczące prowadzonego postępowania, w tym informacje w zakresie określenia przedmiotu zamówienia, przedstawiając opis potrzeb i cechy charakterystyczne dostaw, usług lub robót budowlanych będących przedmiotem zamówienia lub informacje w zakresie określenia zapotrzebowania na innowacyjny produkt, usługę lub roboty budowlane, od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w DUUE lub od dnia wysłania zaproszenia do potwierdzenia zainteresowania w przypadku zamówień, których wartość jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, albo od dnia zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w BZP w przypadku zamówień, których wartość jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 p.z.p.

Krok: zapoznanie się z treścią SIWZ

Wykonawca powinien pamiętać, że od dnia, w którym mógł zapoznać się z treścią SIWZ, tj. od dnia opublikowania SIWZ na stronie internetowej przez zamawiającego w PN, PO, lub po przekazaniu SIWZ w DK, NBO, NZO, PI lub w trybie ZOC może skorzystać z prawa złożenia wniosku o wyjaśnienie treści SIWZ.