Kaczorowska-Kossowska Iwona, Postępowanie w przypadku ustalenia należności przez NFZ na skutek kontroli
Procedury
Status: Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2016 r. do: 31 maja 2019 r.
Autor: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Postępowanie w przypadku ustalenia należności przez NFZ na skutek kontroli
Postępowanie w przypadku ustalenia należności przez NFZ na skutek kontroli
Postępowanie w przypadku ustalenia należności przez NFZ na skutek kontroli
Zakończenie procesu odwoławczego w toku kontroli świadczeniodawcy przeprowadzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie oznacza wyczerpania uprawnień świadczeniodawcy do kwestionowania zasadności nałożonych kar umownych lub decyzji o zwrocie nienależnej refundacji. Po zakończeniu postępowania odwoławczego w toku kontroli, czyli postępowania administracyjnego, następuje etap cywilnoprawny.
Krok: wezwanie do zapłaty
W przypadku stwierdzenia przez Fundusz przekazania świadczeniodawcy nienależnych środków finansowych, kwota przekazanych środków podlega zwrotowi w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez świadczeniodawcę wezwania Funduszu do ich zwrotu. W przypadku gdy termin określony w wezwaniu do zapłaty przypada wcześniej niż termin dokonania kolejnej płatności przez Fundusz, świadczeniodawca jest zobowiązany do dokonania zlecenia przelewu w dniu dokonania płatności przez Fundusz - § 28 ust. 1 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1400 z późn. zm.) - dalej r.o.w.u. Wysokość i termin zapłaty kary umownej dyrektor oddziału wojewódzkiego lub Prezes Funduszu określa w pisemnym wezwaniu do zapłaty. Termin zapłaty kary nie może być krótszy niż 14 dni od dnia wezwania (§ 31 ust. 3 załącznika do r.o.w.u.).
Krok: brak zapłaty
Świadczeniodawca, który zamierza kwestionować żądanie zapłaty na drodze cywilnoprawnej może bądź to złożyć formalne oświadczenie o odmowie zapłaty żądanej kwoty, bądź też zachować się biernie poprzez zaniechanie wykonania żądanej zapłaty na rzecz NFZ.
Przejdź do jednostki
Wyszukiwany przepis nie istnieje
LEX Navigator
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku, przebiega postępowanie w danej sprawie.
Jesteś użytkownikiem programu LEX?
Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie. Jeśli zgadzasz się na używanie plików cookie kliknij "Zamknij" lub po prostu kontynuuj przeglądanie. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia kliknij tutaj.