Wiktorowska Ewa, Postępowanie w celu podjęcia decyzji o ogłoszeniu konkursu

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 16 kwietnia 2014 r. do: 31 grudnia 2020 r.
Autor:

Postępowanie w celu podjęcia decyzji o ogłoszeniu konkursu

Postępowanie w celu podjęcia decyzji o ogłoszeniu konkursu

Postępowanie w celu podjęcia decyzji o ogłoszeniu konkursu

Konkurs jest szczególną procedurą w systemie zamówień publicznych. Przepisy o konkursie określono w rozdziale 3 (art. 110–127) p.z.p. Konkurs jest przyrzeczeniem publicznym, w którym przez publiczne ogłoszenie zamawiający przyrzeka nagrodę za wykonanie i przeniesienie prawa do wybranej przez sąd konkursowy pracy konkursowej, w szczególności z zakresu planowania przestrzennego, projektowania urbanistycznego, architektoniczno-budowlanego oraz przetwarzania danych.

Nabycie tego prawa może poprzedzać przyznanie nagrody pieniężnej lub rzeczowej albo przyznanie nagrody i zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie negocjacji z jednym lub kilkoma autorami zwycięskich prac konkursowych. Przepisów o konkursie nie stosuje się dla konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych kwoty równowartości 30.000 euro.

Wybór wykonawcy zamówienia, w wyniku oceny nadesłanych prac konkursowych, umożliwia zamawiającemu dokonanie wyboru wykonawcy poprzez poznanie próbki jego możliwości, co umożliwia zapoznanie się z umiejętnościami i pomysłami autorów prac konkursowych oraz ze wstępną koncepcją dzieła. Wykonawcom natomiast konkurs daje możliwość przedstawienia w pracy konkursowej oryginalnej koncepcji dzieła i, jeżeli zostanie ona oceniona najwyżej i tak stanowią warunki konkursu, możliwość ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie szczegółowego opracowania pracy konkursowej. W konkursach związanych z projektowaniem budowlanym, celem tej procedury jest najczęściej potrzeba uzyskania najlepszej koncepcji architektonicznej obiektu budowlanego o najkorzystniejszych rozwiązaniach funkcjonalno-przestrzennych oraz optymalnych wskaźnikach ekonomicznych.

Konkurs gwarantuje wreszcie obu stronom wybór pracy bez zastosowania kryterium ceny. Tym samym procedura poprzedzenia udzielenia zamówienia konkursem, ogranicza - przez konieczność złożenia pracy konkursowej - udział firm wygrywających przetargi po cenach dumpingowych i niedających gwarancji otrzymania profesjonalnego opracowania, zawierającego nowatorskie i oryginalne rozwiązania z zakresu planowania przestrzennego, architektoniczno-budowlanego lub urbanistycznego.

Decyzję o przeprowadzeniu konkursu zamawiający podejmuje samodzielnie. W świetle przepisów p.z.p., zamawiający do tej procedury nie jest w żadnym przypadku zobowiązany.

Postępowanie w celu podjęcia decyzji o ogłoszeniu konkursu zamawiający zamawiający zamawiający chce ogłosić konkurs ustalenie czy spełnione są łącznie przesłanki ogłoszenia konkursu decyzja o nieogłoszeniu konkursu decyzja o ogłoszeniu konkursu nie tak

Krok: zamawiający chce ogłosić konkurs

Zamawiający, podejmując decyzję o ogłoszeniu konkursu, powinien pamiętać, iż konkurs jest przyrzeczeniem publicznym, w którym przez publiczne ogłoszenie zamawiający przyrzeka nagrodę za wykonanie i przeniesienie prawa do wybranej przez sąd konkursowy pracy konkursowej, w szczególności z zakresu planowania przestrzennego, projektowania urbanistycznego, architektoniczno-budowlanego oraz przetwarzania danych.

Krok: ustalenie czy spełnione są łącznie przesłanki ogłoszenia konkursu

Aby ogłosić konkurs zamawiający musi zweryfikować, czy zachodzą okoliczności przewidziane w art. 110 p.z.p. uprawniające go do poprzedzenia postępowania o udzielenie zamówienia konkursem. Przede wszystkim musi zweryfikować, czy przedmiot konkursu mieści się w zakresie wymienionym w art. 110 p.z.p.