Kidyba Andrzej, Postępowanie konwokacyjne w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Procedury
Status:  Aktualna
Autorzy:

Postępowanie konwokacyjne w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Postępowanie konwokacyjne w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Postępowanie konwokacyjne w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Procedura przedstawia przebieg postępowania konwokacyjnego, którego celem jest ochrona interesu wierzycieli w przypadku obniżenia kapitału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Krok: podjęcie uchwały o obniżeniu kapiatłu zakładowego

Uchwała zgromadzenia wspólników określa wysokość obniżenia kapitału zakładowego oraz sposób obniżenia. Jest to minimalna treść uchwały. Powyższa uchwała powinna być powzięta większością 2/3 głosów (por. art. 246 § 1 k.s.h.).

Krok: czy konieczne jest przeprowadzenie procedury konwokacyjnej?

Obniżenie kapitału zakładowego niesie ze sobą pewne zagrożenie dla wierzycieli spółki, stąd zasadą jest, że procedurę konwokacyjną należy przeprowadzić. Od zasady tej kodeks spółek handlowych przewiduje wyjątek. Przeprowadzenie procedury konwokacyjnej nie jest konieczne, jeżeli pomimo obniżenia kapitału zakładowego nie zwraca się wspólnikom wpłat dokonanych na kapitał zakładowy, a jednocześnie z obniżeniem kapitału zakładowego następuje jego podwyższenie co najmniej do pierwotnej wysokości.

Postępowanie konwokacyjne w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółka z o.o. spółka z o.o. rejestracja obniżenia kapitału zaspokojenie lub zabezpieczenie wierzycieli dorozumiana zgoda wierzycieli na obniżenie ogłoszenie o obniżeniu kapitału zakładowego czy konieczne jest przeprowadzenie procedury konwokacyjnej? podjęcie uchwały o obniżeniu kapiatłu zakładowego czy wierzyciele zgłaszają sprzeciw w terminie? nie tak nie tak