Piaskowska Olga Maria, Postępowanie dowodowe w sprawach o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Postępowanie dowodowe w sprawach o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami

Postępowanie dowodowe w sprawach o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami

Postępowanie dowodowe w sprawach o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami

Postępowanie dowodowe w sprawach o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami sąd przewodniczący skład orzekający sąd przewodniczący skład orzekający zwrot wniosku o przeprowadzenie dowodu otrzymanie wniosku badanie formalne wniosku o przeprowadzenie dowodu usuwanie braków formalnych wniosku o przeprowadzenie dowodu rozpoznanie wniosku odmowa dopuszczenia dowodu przeprowadzenie dowodu strona strona wniosek o przeprowadzenie dowodu negatywne pozytywne nie spełnia wymagań spełnia wymagania nieusunięte usunięte

Krok: wniosek o przeprowadzenie dowodu

Strony są obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne.

Fakty, które uzasadniają żądanie i stanowią przedmiot dowodu, wskazuje strona wyprowadzająca z nich skutki prawne.

W sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych podstawową zasadą jest obowiązek stron dawania wyjaśnień co do okoliczności sprawy zgodnie z prawdą i bez zatajania czegokolwiek oraz przedstawiania dowodów dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne (art. 3 i 232 k.p.c.).

Sąd może dopuścić dowód niewskazany przez stronę (art. 232 k.p.c.; por. wyrok SN z dnia 11 grudnia 2006 r., I PK 165/06, Prawo Pracy 2007, nr 4, s. 27), ale nie zwalnia to stron od konieczności wykazywania inicjatywy, przedstawiania twierdzeń faktycznych i składania wniosków dowodowych na ich poparcie.

Ponadto możliwość działania sądu z urzędu nie zmienia także rozkładu ciężaru dowodów, z którego wynika, że strona wywodząca z określonych faktów skutki prawne powinna je wykazać. W orzecznictwie wyjaśniono także, że udzielanie przez sąd stronom i uczestnikom postępowania występującym w sprawie bez adwokata lub radcy prawnego niezbędnych pouczeń co do czynności procesowych (art. 5 k.p.c.) nie może być rozumiane jako obowiązek zastępowania inicjatywy dowodowej stron (por. wyroki SN: z dnia 11 października 2000 r., II UKN 33/00, OSNAPiUS 2002, nr 10, poz. 251, z dnia 3 grudnia 1999 r., II UKN 232/99, OSNAPiUS 2001, nr 7, poz. 234, z dnia 13 lipca 2000 r., II UKN 639/99, OSNAPiUS 2002, nr 3, poz. 78).

W postępowaniu o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami, sąd ma obowiązek ustalić, czy istnieją „ważne powody” przemawiające za jej orzeczeniem. W myśl art. 52 k.r.o. każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej z ważnych powodów.

Krok: usuwanie braków formalnych wniosku o przeprowadzenie dowodu