Krywan Tomasz, Ponowne skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego VAT

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2019 r.
Autorzy:

Ponowne skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego VAT

Ponowne skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego VAT

Ponowne skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego VAT

Procedura pozwala ustalić, czy podatnik może ponownie skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego.

Ponowne skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego VAT podatnik podatnik czy przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży w roku podatkowym przekracza – w proporcji do okresu prowadzonej w tym roku działalności gospodarczej – 200.000 zł? podatnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego czy wartość sprzedaży podatnika przekroczyła w poprzednim roku 200.000 zł? podatnik nie może ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego podatnik utracił prawo do zwolnienia podmiotowego lub zrezygnował z tego zwolnienia czy upłynął rok, licząc od końca roku, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia podmiotowego lub zrezygnował z tego zwolnienia? czy na użytek przepisów o zwolnieniu podmiotowym podatnik jest uważany za rozpoczynającego w roku podatkowym wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu? nie tak nie tak nie tak tak nie

Krok: podatnik utracił prawo do zwolnienia podmiotowego lub zrezygnował z tego zwolnienia

Przepisy art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., określają tzw. zwolnienie podmiotowe. Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie tylko nie muszą naliczać VAT od dokonywanej sprzedaży (sprzedaż ta jest bowiem zwolniona od VAT), ale również są zwolnieni z szeregu obowiązków. Dotyczy to, m.in., obowiązku rejestracji VAT, tj. podatnicy korzystający ze zwolnienia mogą, lecz nie muszą rejestrować się jako podatnicy VAT (zob. art. 96 ust. 3 u.p.t.u.). Jeżeli na rejestrację VAT się zdecydują, podatnicy tacy są rejestrowani jako podatnicy VAT zwolnieni (zob. art. 96 ust. 4 u.p.t.u.).

Podatnicy mogą utracić prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, jak również z korzystania z tego zwolnienia zrezygnować. W przypadkach takich ponowne skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego jest możliwe, jeżeli łącznie spełnione są 2 warunki.

Krok: czy upłynął rok, licząc od końca roku, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia podmiotowego lub zrezygnował z tego zwolnienia?

Z art. 113 ust. 11 u.p.t.u. wynika, że ponowne skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego jest możliwe nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia. Zasada ta dotyczy również podatników będących osobami fizycznymi, którzy przed zakończeniem działalności gospodarczej utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, a następnie rozpoczął ponownie wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT (zob. art. 113 ust. 11a u.p.t.u.).