Krywan Tomasz, Polski Ład – Spółka holdingowa – pojęcie

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2023 r.
Autorzy:

Polski Ład – Spółka holdingowa – pojęcie

Polski Ład – Spółka holdingowa – pojęcie

Polski Ład – Spółka holdingowa – pojęcie

Procedura pozwala ustalić, czy dana spółka jest spółką holdingową w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Polski Ład – Spółka holdingowa – pojęcie spółka spółka czy spółka korzysta lub korzystała w ostatnich dwóch latach ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a u.p.d.o.p.? spółka jest spółką holdingową czy spółka nieprzerwanie od co najmniej 2 lat prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą? czy udziały (akcje) w spółce posiada nieprzerwanie od co najmniej 2 lat udziałowiec (akcjonariusz) mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na określonym przepisami terytorium lub kraju? spółka nie jest spółką holdingową istnieje potrzeba ustalenia czy spółka jest spółką holdingową czy spółka jest spółką z o.o., prostą spółką akcyjną lub spółką akcyjną? czy spółka posiada siedzibę lub zarząd na terytorium Polski? czy spółka nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej? czy spółka tworzy lub tworzyła w okresie dwóch ostatnich lat podatkową grupę kapitałową? nie tak tak nie nie tak tak nie tak nie tak nie nie tak

Krok: istnieje potrzeba ustalenia czy spółka jest spółką holdingową

Z dniem 1.01.2022 r. weszły w życie przepisy art. 24m–24p ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p. Przepisy te określają preferencyjne zasady opodatkowania spółek holdingowych, których istotą jest:

1) zwolnienie z CIT dywidend (w 2022 r. było do 95% kwot dywidend) otrzymywanych przez spółkę holdingową od spółek zależnych;

2) zwolnienie z CIT zysków ze zbycia udziałów/akcji w spółkach zależnych.

Pojęcie spółki holdingowej definiuje art. 24m ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. Z definicji tej wynika, że spółkami holdingowymi są spółki, w których przypadku spełnionych jest siedem warunków. Przy czym pięć z nich musi być spełnionych nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat (zob. art. 24m ust. 2 u.p.d.o.p.).

Krok: czy spółka jest spółką z o.o., prostą spółką akcyjną lub spółką akcyjną?

Z art. 24m ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. wynika, że spółkami holdingowymi mogą być wyłącznie spółki z o.o., proste spółki akcyjne oraz spółki akcyjne. Inne spółki nie mogą mieć zatem statusu spółki holdingowej.