Przybysz Piotr, Podział kwoty uzyskanej z egzekucji z nieruchomości

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 25 marca 2024 r.
Autor:

Podział kwoty uzyskanej z egzekucji z nieruchomości

Podział kwoty uzyskanej z egzekucji z nieruchomości

Podział kwoty uzyskanej z egzekucji z nieruchomości

W egzekucji z nieruchomości może brać udział wiele podmiotów - zarówno wierzyciele egzekwujący, jak i inne podmioty, którym przysługują należności od zobowiązanego lub prawa do zbytej nieruchomości. Z tego powodu konieczne jest dokonanie podziału środków pieniężnych uzyskanych z egzekucji pomiędzy wszystkie podmioty uprawnione. Plan podziału kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości jest sporządzany przez organ egzekucyjny niezwłocznie, gdy postanowienie o przyznaniu własności nieruchomości staje się ostateczne.

Krok: przystąpienie do sporządzenia planu podziału kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości

Organ egzekucyjny jest zobowiązany do sporządzenia planu podziału kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości bezzwłocznie po tym, gdy postanowienie o przyznaniu własności nieruchomości stało się ostateczne (art. 115b u.p.e.a.).

Krok: postanowienie o zobowiązaniu nabywcy do uzupełnienia ceny

Organ egzekucyjny w przypadku stwierdzenia przy sporządzaniu planu podziału, że nabywca, uiszczając cenę, potrącił wierzytelność, która się w niej nie mieści, postanowieniem zobowiązuje nabywcę do uzupełnienia ceny w terminie 7 dni. Na to postanowienie przysługuje zażalenie (art. 115d § 1 u.p.e.a.).

Podział kwoty uzyskanej z egzekucji z nieruchomości organ egzekucyjny organ egzekucyjny przystąpienie do sporządzenia planu podziału kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości wypłata kwot zgodnie z planem podziału postanowienie o zobowiązaniu nabywcy do uzupełnienia ceny czy nabywca uiszczając cenę potrącił wierzytelność, która się w niej nie mieści? ustalenie kręgu podmiotów biorących udział w podziale ustalenie kolejności zaspokojenia określenie stopnia zaspokojenia poszczególnych należności sporządzenie planu podziału tak nie