Krywan Tomasz, Podwyższone stawki amortyzacyjne

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2021 r.
Autorzy:

Podwyższone stawki amortyzacyjne

Podwyższone stawki amortyzacyjne

Podwyższone stawki amortyzacyjne

Procedura pozwala ustalić, czy możliwe jest podwyższenie stawki amortyzacyjnej przewidzianej w Wykazie stawek amortyzacyjnych dla danego środka trwałego.

Podwyższone stawki amortyzacyjne podatnik podatnik czy środek trwały należy do morskiego taboru pływającego? podwyższenie stosowanej stawki amortyzacyjnej jest możliwe czy środek trwały należy do grupy 4-6 lub 8 KŚT? (!) czy środek  trwały jest poddany  szybkiemu postępowi  technicznemu? czy środek trwały jest wykorzystywany przez podatnika w działalności, z której dochody podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym? podwyższenie stosowanej stawki amortyzacyjnej nie jest możliwe podatnik rozważa możliwość zastosowania podwyższonej stawki amortyzacyjnej czy środek trwały jest budynkiem lub budowlą? (!) czy budynek lub  budowla używany jest  w warunkach  pogorszonych lub  złych? (!) czy środek trwały  jest maszyną,  urządzeniem lub środkiem  transportu używanym  bardziej intensywnie  w stosunku do warunków  przeciętnych? (!) czy środek trwały  jest maszyną,  urządzeniem lub środkiem  transportu wymagającym  szczególnej sprawności  technicznej? tak nie tak nie tak nie nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: podatnik rozważa możliwość zastosowania podwyższonej stawki amortyzacyjnej

Środki trwałe amortyzowane są, co do zasady, według stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych. W określonych przepisami przypadkach podatnicy mogą jednak stawki określone w tym wykazie podwyższać.

Krok: (!) czy budynek lub budowla używany jest w warunkach pogorszonych lub złych?

Podatnicy mogą podwyższać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki, jeżeli budynki lub budowle używane są w warunkach pogorszonych (wówczas podwyższenie jest możliwe przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 1,2) lub złych (wówczas podwyższenie jest możliwe przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 1,4), przy czym:

1) za pogorszone warunki używania budynków i budowli uważa się używanie tych środków trwałych pod ciągłym działaniem wody, par wodnych, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury oraz innych czynników powodujących przyspieszenie zużycia obiektu;

2) za złe warunki używania budynków i budowli uważa się używanie tych środków trwałych pod wpływem niszczących środków chemicznych, a zwłaszcza gdy służą one produkcji, wytwarzaniu lub przechowywaniu żrących środków chemicznych. Dotyczy to również przypadków silnego działania na budynek lub budowlę niszczących środków chemicznych rozproszonych w atmosferze, wodzie lub wydzielających się w postaci oparów, których źródłem są inne obiekty znajdujące się w pobliżu.

Uwaga! Ryzyko: Część przesłanek skutkujących uznaniem budynków lub budowli za używane w warunkach pogorszonych lub złych ma charakter ocenny. Istnieje w związku z tym ryzyko dokonania przez organy podatkowej oceny odmiennej od dokonanej przez podatnika.