Krywan Tomasz, Podstawa opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek
Podstawa opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek
Podstawa opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek
Podstawa opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek
Procedura pozwala ustalić podstawę opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: podatnik korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu
Niektórzy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych korzystać mogą z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Z przepisów art. 28n ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p., wynika pięć rodzajów podstaw opodatkowania ryczałtem. Są one wyodrębnione w oparciu o rodzaj dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałem (odnośnie do dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek – zob. procedura Dochód stanowiący przedmiot opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek), przy czym z art. 28n ust. 3 u.p.d.o.p. wynika, że przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatnik opodatkowany ryczałtem uwzględnia zdarzenia zaistniałe przed pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem, jeżeli rozliczenie tych zdarzeń jest kontynuowane zgodnie z przyjętymi przez tego podatnika zasadami rachunkowości.
Krok: czy w danym miesiącu podatnik podjął uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto?
Pierwszy rodzaj podstawy opodatkowania występuje, jeżeli podatnik w danym miesiącu podatnik podjął uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto (zob. art. 28n ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.).