Musiał Krzysztof J., Podjęcie zawieszonego postępowania sądowoadministracyjnego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 25 listopada 2018 r.
Autor:

Podjęcie zawieszonego postępowania sądowoadministracyjnego

Podjęcie zawieszonego postępowania sądowoadministracyjnego

Podjęcie zawieszonego postępowania sądowoadministracyjnego

Procedura ma na celu pokazanie sposobu i przesłanek podjęcia zawieszonego postępowania sądowoadministracyjnego, po jego zawieszeniu przez sąd

Podjęcie zawieszonego postępowania sądowoadministracyjnego sąd sąd umorzenie postępowania postanowieniem sądu ustanie przyczyn zawieszenia (!) czy zawieszenie  na zgodny wniosek  stron lub sprawie  nie można było nadać  biegu wpłyniecie wniosku przed 3 miesiącami czy też po 3 latach od zawieszenia postanowienie o podjęciu zawieszonego postępowania podjęcie postępowania po 3 miesięcach tak nie przed upływem 3 miesięcy po upływie 3 lat

Krok: ustanie przyczyn zawieszenia

Sąd zawiesza postępowanie w oparciu o zaistnienie przesłanek o charakterze czasowym. Celem zawieszenia postępowania jest czasowe wstrzymanie przewodu sądowego do czasu ustania przyczyn uniemożliwiających jego prowadzenie.

Sąd postanawia podjąć postępowanie z urzędu, gdy ustanie przyczyna zawieszenia, w szczególności:

1) w razie śmierci strony - od dnia zgłoszenia się lub wskazania następców prawnych zmarłego albo zarządcy sukcesyjnego w sprawach wynikających z prowadzenia dniajego przedsiębiorstwa, albo od dnia ustanowienia we właściwej drodze kuratora spadku;

2) w razie utraty zdolności sądowej - od dnia ustalenia ogólnego następcy prawnego;

3) w razie braku przedstawiciela ustawowego - od dnia jego ustanowienia;

4) gdy rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego postępowania - od dnia uprawomocnienia się orzeczenia kończącego to postępowanie; sąd może jednak i przedtem, stosownie do okoliczności, podjąć dalsze postępowanie.

5) jeżeli zarządca sukcesyjny, z którego udziałem toczyło się postępowanie, przestał pełnić tę funkcję - od dnia zgłoszenia się lub wskazania kolejnego zarządcy sukcesyjnego;

6) w razie wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego - od dnia zgłoszenia się lub wskazania następców prawnych zmarłego.

Krok: (!) czy zawieszenie na zgodny wniosek stron lub sprawie nie można było nadać biegu

Zawieszenie postępowania wstrzymuje wyłącznie bieg terminów sądowych, jeżeli nastąpiło na skutek zgodnego wniosku stron (art. 126 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm. - dalej p.p.s.a.) lub niemożności nadania sprawie dalszego biegu (art. 125 § 1 pkt 3 p.p.s.a.). Terminy te biegną dalej dopiero od dnia podjęcia postępowania (art. 127 § 1 p.p.s.a.).

Zgodnie z art. 127 § 3 p.p.s.a., podczas zawieszenia postępowania sąd wykonuje wyłącznie czynności mające na celu podjęcie postępowania albo wstrzymanie wykonania aktu lub czynności, o których mowa w art. 61 p.p.s.a. Czynności stron postępowania, niedotyczące tych, które mają na celu podjęcie postępowania albo wstrzymanie wykonania aktu lub czynności, wywołują skutki dopiero od dnia podjęcia postępowania.

W pozostałych przypadkach zawieszenia, czyli w razie obligatoryjnego zawieszenia postępowania z urzędu (art. 124 p.p.s.a.), a także zawieszenia fakultatywnego z urzędu opartego na przesłankach z art. 125 § 1 pkt 1, 2 i 4 p.p.s.a., jego skutkiem jest wstrzymanie biegu terminów zarówno sądowych, jak i ustawowych, które zaczynają biec dopiero od początku od dnia podjęcia postępowania (art. 127 § 2 p.p.s.a.). Terminy sądowe należy w miarę potrzeby wyznaczyć na nowo (art. 127 § 2 p.p.s.a.).

Uwaga! Ryzyko: W razie zawieszenia postępowania na podstawie art. 126 p.p.s.a. bądź art. 125 § 1 pkt 3 p.p.s.a. nie następuje wstrzymanie biegu terminów ustawowych (ma uniemożliwić stronom postępowania, a przede wszystkim skarżącym wykorzystywanie instytucji zawieszenia postępowania do modyfikowania biegu terminów ustawowych, np. terminu przedawnienia).