Krywan Tomasz, Pobór zryczałtowanego CIT (tzw. podatku u źródła)
Pobór zryczałtowanego CIT (tzw. podatku u źródła)
Pobór zryczałtowanego CIT (tzw. podatku u źródła)
Pobór zryczałtowanego CIT (tzw. podatku u źródła)
Procedura przedstawia kolejność czynności związanych z poborem zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych (tzw. podatkiem „u źródła”) od przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 u.p.d.o.p.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną , podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: podmiot wypłacający należność obowiązany jest do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od przychodu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 u.p.d.o.p.
W określonych przepisami przypadkach podatek dochodowy od osób prawnych od przychodów uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym (w uproszczeniu - nierezydentów) pobierany jest w formie ryczałtu (więcej na ten temat - zob. procedura Obowiązek pobrania zryczałtowanego CIT „u źródła”). W celu wykonania tego obowiązku, należy dokonać szeregu czynności.
Krok: czy z państwem, w którym siedzibę posiada podatnik, zawarta została umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania?
Przepisy art. 21 ust. 1 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.) - dalej u.p.d.o.p., stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (zob. art. 21 ust. 2 u.p.d.o.p.). Przepis ten ma oczywiście zastosowanie tylko w przypadkach, gdy z państwem siedziby podatnika uzyskującego przychód Polska ma zawartą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.