Kosiorek Aleksandra, Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Fizjoterapeutów (PESFZ)

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 31 maja 2016 r.
Autorzy:

Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Fizjoterapeutów (PESFZ)

Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Fizjoterapeutów (PESFZ)

Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Fizjoterapeutów (PESFZ)

Zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz.U. z 2021 r. poz. 553)- dalej u.z.f. - po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego, fizjoterapeuta może zostać dopuszczony do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Fizjoterapeutów (PESFZ). Poniższa procedura opisuje szczegółowe kroki, jakie musi podjąć fizjoterapeuta w celu dopuszczenia go do wskazanego wyżej egzaminu, a w konsekwencji, po jego zdaniu, otrzymania dyplomu specjalisty.

Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Fizjoterapeutów (PESFZ) konsultant krajowy konsultant krajowy przygotowanie rozstrzygnięcia weryfikacja wniosku odebranie wniosku wysłanie rozstrzygnięcia wojewoda wojewoda wysłanie wniosku do zaopiniowania weryfikacja formalna wniosku potwierdzenie zakończenia szkolenia decyzja o dopuszczeniu do egzaminu przygotowanie zawiadomienia wysłanie zawiadomienia odebranie wniosku odebranie rozstrzygnięcia czy fizjoterapeuta odbył pełne szkolenie? skierowanie do uzupełnienia fizjoterapeuta fizjoterapeuta odebranie zawiadomienia egzamin przystąpienie do egzaminu uzyskanie dyplomu wysłanie wniosku przygotowanie wniosku decyzja o przystąpieniu do egzaminu nie tak

Krok: decyzja o przystąpieniu do egzaminu

Decyzję o przystąpieniu do egzaminu może podjąć wyłącznie fizjoterapeuta, który ukończył szkolenie specjalizacyjne - art. 49 u.z.f.

Krok: przygotowanie wniosku

Fizjoterapeuta zamierzający przystąpić do PESFZ składa do właściwego wojewody wniosek o dopuszczenie do egzaminu (art. 49 ust. 5 u.z.f.). Do wniosku dołącza się kartę przebiegu szkolenia specjalizacyjnego (KS) i dokument potwierdzający wniesienie na konto Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) opłaty za egzamin. Wnioskodawca wnosi opłatę egzaminacyjną w wysokości nie wyższej niż 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ubiegły rok, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia, do dnia 15 stycznia każdego roku (art. 50 ust. 1 u.z.f.). Zgodnie z art. 49 ust. 6 u.z.f., wniosek zawiera:

a) imię (imiona) i nazwisko;

b) datę i miejsce urodzenia;

c) numer PESEL, a w przypadku jego braku - cechy dokumentu potwierdzającego tożsamość: nazwę i numer dokumentu oraz kraj jego wydania;

d) obywatelstwo (obywatelstwa);

e) adres do korespondencji, numer telefonu i adres poczty elektronicznej, jeżeli posiada;

f) nazwę i adres jednostki szkolącej, w której było odbywane szkolenie specjalizacyjne;

g) stopień albo tytuł naukowy, imię i nazwisko kierownika specjalizacji;

h) informacje o skróceniu albo przedłużeniu szkolenia specjalizacyjnego;

i) wskazanie części PESFZ, do której zamierza przystąpić wnioskodawca;

Z opłaty za kolejne zgłoszenie do PESFZ może zostać zwolniony fizjoterapeuta, który w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii mimo zgłoszenia się do PESFZ nie przystąpił do tego egzaminu. W tym celu fizjoterapeuta w terminie 30 dni od dnia, w którym odbył się PESFZ, do którego miał przystąpić, składa do dyrektora CEM wniosek o zwolnienie z opłaty za kolejne zgłoszenie do PESFZ.