Klimkiewicz-Deplano Katarzyna, Opodatkowanie wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej (CIT)

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r. do: 31 grudnia 2013 r.
Autorzy:

Opodatkowanie wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej (CIT)

Opodatkowanie wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej (CIT)

Opodatkowanie wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej (CIT)

Procedura przedstawia zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej.

Opodatkowanie wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej (CIT) podatnik podatnik czy podjęto uchwałę o podziale i wypłacie zysku? brak dochodu dla akcjonariusza wyliczenie i uiszczenie zaliczki na podatek dochodowy udział w spółce osobowej ustalenie prawa poszczególnych wspólników do udziału w zysku czy spółka osobowa ponosi koszty odsetek od kapitału włożonego przez jednego ze wspólników? wyliczenie kwoty kosztów uzyskania przychodów danego wspólnika z uwzględnieniem kwot uznanych za koszty niepodatkowe alokacja kwot przychodów i kosztów do odpowiednich wspólników nie tak tak nie akcjonariusz komplementariusz

Krok: udział w spółce osobowej

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Krok: ustalenie prawa poszczególnych wspólników do udziału w zysku

W celu ustalenia prawa poszczególnych wspólników do udziału w zysku należy dokonać analizy postanowień umowy. Umowa bowiem może regulować prawo do udziału w zysku w sposób dowolny, w ramach dopuszczalnych przepisami kodeksu spółek handlowych. Niemniej jednak, dla celów podatkowych należy stosować taką samą proporcję do podziału przychodów oraz kosztów (zob. wyrok NSA z dnia 17 listopada 2011 r., II FSK 904/10).