Balicka Patrycja, Opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r. do: 31 sierpnia 2019 r.
Autorzy:

Opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości

Opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości

Opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości

Procedura przedstawia warunki określające opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości i zwolnienie z opodatkowania.

Opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości podatnik podatnik opodatkowanie sprzedaży nieruchomości według odpowiedniej stawki zwolnienie od opodatkowania złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia czy dostawca i nabywca są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni? czy podatnik chce zrezygnować ze zwolnienia dostawy? czy ulepszenia stanowiły mniej niż 30% wartości początkowej przedmiotu dostawy? czy przedmiot dostawy w stanie ulepszonym był wykorzystywany do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat? czy dostawa dotyczy przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? czy przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nastąpiło w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu? sprzedaż czy dostawa jest w ramach pierwszego zasiedlenia? czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynęło mniej niż 2 lata? czy dostawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego? czy dostawca ponosił wydatki na ulepszenie? tak nie nie tak tak nie tak nie nie tak tak nie nie tak nie tak nie tak tak nie

Krok: sprzedaż

Sprzedaż budynku, budowli lub ich części.

Krok: czy dostawa jest w ramach pierwszego zasiedlenia?

Do określenia, czy dostawa budynku, budowli lub ich części podlega zwolnieniu z opodatkowania, konieczne jest ustalenie, czy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, czy przed nim.

Pierwsze zasiedlenie oznacza oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

– wybudowaniu lub

– ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.