Krywan Tomasz, Okres amortyzacji inwestycji w obcych środkach trwałych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2018 r.
Autorzy:

Okres amortyzacji inwestycji w obcych środkach trwałych

Okres amortyzacji inwestycji w obcych środkach trwałych

Okres amortyzacji inwestycji w obcych środkach trwałych

Procedura pozwala ustalić minimalny okres amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym, amortyzowanej według stawki amortyzacyjnej ustalanej indywidualnie.

Okres amortyzacji inwestycji w obcych środkach trwałych podatnik podatnik okres amortyzacji nie może być krótszy niż 36 miesięcy okres amortyzacji nie może być krótszy niż 24 miesiące okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat okres amortyzacji nie może być krótszy niż 60 miesięcy podatnik zamierza amortyzować inwestycję w obcym środku trwałym według stawki indywidualnie ustalonej czy inwestycja jest inwestycją w obcym budynku, lokalu lub budowli? czy inwestycja jest inwestycją w obcym środku transportu? czy wartość początkowa inwestycji w obcym środku trwałym przekracza 25.000 zł? czy wartość początkowa inwestycji w obcym środku trwałym przekracza 50.000 zł? okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy tak nie tak nie tak nie nie tak

Krok: podatnik zamierza amortyzować inwestycję w obcym środku trwałym według stawki indywidualnie ustalonej

Amortyzacji podlegają m.in. przyjęte do używania - niezależnie od przewidywanego okresu używania - inwestycje w obcych środkach trwałych (zob. art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm. - dalej u.p.d.o.p.), za które uważa się ogół działań (nakładów) podatnika odnoszących się do niestanowiącego jego własności środka trwałego, które zmierzają do jego ulepszenia lub polegają na stworzeniu składnika majątku mającego cechy środka trwałego (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11.01.2017 r., 2461-IBPB-1-2.4510.1045.2016.1.AP). Do ulepszenia środka trwałego dochodzi zaś m.in. w przypadku ponoszenia na nabycie do niego części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10.000 zł (zob. art. 16g ust. 13 u.p.d.o.p.; limit w tej wysokości obowiązuje od 01.01.2018 r., do końca 2017 r. wynosił on 3500 zł).

Inwestycje w obcych środkach trwałych amortyzowane są najczęściej według stawki amortyzacyjnej indywidualnie ustalonej przez podatnika. Pozwalają na to przepisy art. 16j ust. 4 u.p.d.o.p., które jednocześnie określają minimalny obowiązujący w takich przypadkach okres amortyzacji.

Krok: czy inwestycja jest inwestycją w obcym budynku, lokalu lub budowli?

Przepisy art. 16j ust. 4 u.p.d.o.p. przewidują szczególny minimalny okres amortyzacji inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach.