Skibińska Małgorzata, Odwołanie pracownika z urlopu

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2019 r.
Autorzy:

Odwołanie pracownika z urlopu

Odwołanie pracownika z urlopu

Odwołanie pracownika z urlopu

Odwołanie pracownika z urlopu pracownik pracownik odebranie informacji powrót do pracy dział HR dział HR archiwizacja decyzji pracodawcy decyzja o odwołaniu pracownika z urlopu przygotowanie oświadczenia pracodawcy o odwołaniu z urlopu wypoczynkowego wysłanie informacji do pracownika

Krok: decyzja o odwołaniu pracownika z urlopu

Urlop wypoczynkowy jest czasem wolnym od pracy, którym swobodnie może dysponować pracownik.

W okresie urlopu wypoczynkowego pracownik nie pozostaje bezpośrednio w dyspozycji pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że pracodawca traci w stosunku do niego określone uprawnienia. Takim uprawnieniem jest m.in. prawo do odwołania z urlopu wypoczynkowego, które stanowi wyjątek od zasady gwarantującej pracownikowi prawo do nieprzerwanego urlopu.

Ważne!

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego następuje jedynie w okolicznościach, których nie można było przewidzieć w chwili udania się pracownika na urlop.

Kodeks pracy nie precyzuje, o jakie to chodzi przyczyny. Zależeć to będzie więc od każdej zindywidualizowanej, skonkretyzowanej okoliczności. Jeżeli pracodawca w momencie udania się pracownika na urlop wiedział o okolicznościach, które mogą być podstawą do odwołania pracownika z urlopu, to pracownika odwołać z urlopu już nie może.

Odwołanie z urlopu ma charakter polecenia i jako takie jest dla pracownika wiążące. Pracownik nie ma jednak prawnej możliwości na etapie odwołania go z urlopu kwestionowania tej decyzji pracodawcy. Uczynić to może dopiero, gdy pracownik nie przerwie urlopu, a pracodawca wyciągnie wobec niego konsekwencje prawne, tj. gdy pracodawca ukarze go karą porządkową lub rozwiąże umowę o pracę w trybie natychmiastowym i pracownik wystąpi ze stosownym powództwem do sądu pracy. W takiej sytuacji to na pracodawcy będzie spoczywał obowiązek wykazania słuszności swojej decyzji (art. 52 § 1 pkt 1 oraz art. 108 k.p.).

Pracodawca, który odwołał pracownika z urlopu, musi liczyć się z koniecznością zwrotu poniesionych przez niego wydatków związanych bezpośrednio z odwołaniem. Oznacza to, że nie ponosi wszystkich kosztów, które poniósł pracownik, np. kosztów zakupu sprzętu sportowego, odzieży itp.

Ważne!

Nie można wezwać pracownika z urlopu po to, żeby wręczyć mu wypowiedzenie (por. uchwała SN z dnia 9 lutego 1967 r., III ZPP 22/66).

Krok: przygotowanie oświadczenia pracodawcy o odwołaniu z urlopu wypoczynkowego

Pracodawca składa (doręcza) pracownikowi oświadczenie, w którym zobowiązuje go do przerwania urlopu i powrotu do pracy. W oświadczeniu tym powinien wskazać przyczyny odwołania pracownika z urlopu oraz termin stawienia się do pracy. Termin może określić jako „niezwłocznie” lub wskazać konkretną datę.