Kidyba Andrzej, Odwołanie członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Odwołanie członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Odwołanie członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Odwołanie członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Procedura ma na celu przedstawienie zasad odwołania członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: zaistnienie warunków do odwołania członka zarządu
Odwołanie członka zarządu jest jednostronnym oświadczeniem woli spółki wyrażanym w uchwale zgromadzenia wspólników. Z przepisów kodeksu spółek handlowych wynika, że członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu. Zgromadzenie wspólników może odwołać członka zarządu również wtedy, gdy prawo powołania go przysługuje innemu organowi.
Krok: kto jest uprawniony do odwołania członka zarządu?
Uchwała zgromadzenia wspólników, odwołująca członka zarządu z pełnionej funkcji musi zostać mu zakomunikowana. Odwołanie jest skuteczne w momencie, w którym dotrze do członka zarządu w taki sposób, że będzie on mógł zapoznać się z jej treścią.
Oprócz zgromadzenia wspólników, prawo do odwołania członka zarządu można przyznać innemu organowi spółki np. radzie nadzorczej lub wspólnikowi.