Wiktorowska Ewa, Odstąpienie od umowy w sprawie zamówienia publicznego

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 28 lipca 2016 r. do: 31 grudnia 2020 r.
Autorzy:

Odstąpienie od umowy w sprawie zamówienia publicznego

Odstąpienie od umowy w sprawie zamówienia publicznego

Odstąpienie od umowy w sprawie zamówienia publicznego

Prawo do jednostronnego odstąpienia od umowy na skutek szczególnych okoliczności przysługuje z mocy ustawy wyłącznie zamawiającemu. Odstąpienie przez zamawiającego od umowy może nastąpić na dowolnym etapie realizacji umowy. Z chwilą odstąpienia od umowy powstaje stan taki, jakby umowa nie została nigdy zawarta. Odstąpienia od umowy dokonuje się poprzez złożenie oświadczenia woli drugiej stronie i jest skuteczne z chwilą dojścia tego oświadczenia do adresata w taki sposób, że mógł on się z nim zapoznać. Nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych z dnia 22 czerwca 2016 r. rozszerzyła katalog okoliczności, których wystąpienie daje uprawnienie (ale nie obowiązek) zamawiającemu do odstąpienia od realizowanej umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Odstąpienie od umowy w sprawie zamówienia publicznego wykonawca wykonawca odebranie informacji o odstąpieniu od umowy zamawiający zamawiający czy dalsze wykonywanie umowy może zagrozić istotnemu interesowi bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwu publicznemu? czy zaistniała istotna zmiana okoliczności? czy wykonanie umowy leży w interesie publicznym? zamawiający chce odstąpić od umowy umowa pozostaje w mocy czy zmianę okoliczności można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy? odstąpienie od umowy tak nie tak nie tak nie nie tak

Krok: zamawiający chce odstąpić od umowy

Chcąc skorzystać z możliwości odstąpienia od umowy na podstawie art. 145 ust. 1 p.z.p. zamawiający musi zweryfikować, czy są łącznie spełnione wszystkie przesłanki wymienione w tym przepisie.

Krok: czy zaistniała istotna zmiana okoliczności?

Mówiąc „istotna zmiana okoliczności” należy rozumieć zmianę niemieszczącą się w zakresie zwykłego ryzyka kontraktowego.

„Istotna” zmiana okoliczności wskazuje na zmianę znaczącą, a jednocześnie będącą następstwem zdarzeń występujących bardzo rzadko, niezwykłych lub nawet niebywałych, w każdym razie nieobjętą zwykłym ryzykiem kontraktowym, z którym powinni się liczyć kontrahenci. Istotna zmiana okoliczności może mieć swoje źródło w zdarzeniach natury zarówno faktycznej, jak i prawnej (zob. J. Jerzykowski [w:] M. Stachowiak, J. Jerzykowski, W. Dzierżanowski, Prawo zamówień publicznych).