Dauter Bogusław, Odrzucenie skargi kasacyjnej przez NSA

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 31 maja 2019 r.
Autorzy:

Odrzucenie skargi kasacyjnej przez NSA

Odrzucenie skargi kasacyjnej przez NSA

Odrzucenie skargi kasacyjnej przez NSA

Przekazanie skargi kasacyjnej do NSA uruchamia ponowną jej kontrolę formalną. Dopiero po stwierdzeniu, że skarga kasacyjna jest dopuszczalna i nie zawiera żadnych braków formalnych, przewodniczący wydziału kieruje ją do merytorycznego rozpoznania. W przeciwnym wypadku NSA skargę kasacyjną odrzuca albo zwraca ją WSA w celu usunięcia dostrzeżonych braków.

Z dniem 31 maja 2019 r. wraz z wejściem w życie art. 4 ustawy z dnia 10 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 183 ze zm.), a także ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 934), które wprowadzają informatyzację postępowania sądowoadministracyjnego, strona może wnieść skargę kasacyjną w formie dokumentu elektronicznego. Zgodnie z przepisami przejściowymi, do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie powyższych regulacji, zastosowanie będą miały przepisy dotychczasowe, z tym że w postępowaniach tych strona będzie mogła dokonać wyboru wnoszenia pism za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wykorzystywanego przez sąd do obsługi doręczeń oraz ich doręczania przez sąd za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Odrzucenie skargi kasacyjnej przez NSA NSA przewodniczący skład orzekający NSA przewodniczący skład orzekający badanie czy skarga kasacyjna spełnia wymogi formalne przewidziane dla pisma strony oraz wymogi formalne przewidziane dla skargi kasacyjnej skierowanie skargi kasacyjnej do rozpoznania na rozprawie otrzymanie skargi kasacyjnej badanie dopuszczalności skargi kasacyjnej odebranie uzupełnionej skargi kasacyjnej skierowanie na posiedzenie niejawne ostateczne badanie czy skarga kasacyjna spełnia wymogi formalne przewidziane dla pisma strony oraz wymogi formalne przewidziane dla skargi kasacyjnej rozpoznanie skargi kasacyjnej odrzucenie skargi kasacyjnej na rozprawie zwrot skargi kasacyjnej wsa w celu usunięcia dostrzeżonych braków ostateczne badanie dopuszczalności skargi kasacyjnej odrzucenie skargi kasacyjnej na posiedzeniu niejawnym wsa przewodniczący wsa przewodniczący odebranie skargi kasacyjnej przedstawienie skargi kasacyjnej wraz z aktami sprawy NSA przekazanie uzupełnionej skargi kasacyjnej usuwanie braków nie spełnia spełnia nie tak niedopuszczalna dopuszczalna niedopuszczalna dopuszczalna

Krok: przedstawienie skargi kasacyjnej wraz z aktami sprawy NSA

Po stwierdzeniu przez WSA, że skarga kasacyjna jest dopuszczalna i nie zawiera braków formalnych oraz po upływie terminu na wniesienie odpowiedzi na skargę kasacyjną lub po zarządzeniu doręczenia tej odpowiedzi wnoszącemu skargę kasacyjną, WSA niezwłocznie przedstawia skargę kasacyjną wraz z aktami sprawy NSA. Zwrot normatywny „niezwłocznie” oznacza, że WSA okres „przetrzymywania” skargi kasacyjnej ogranicza wyłącznie do wstępnej kontroli formalnej oraz nadania biegu złożonej w terminie odpowiedzi na skargę kasacyjną. Po przeprowadzeniu tych czynność bez zbędnej zwłoki WSA przedstawia akta sprawy sądowi drugiej instancji.

Krok: badanie dopuszczalności skargi kasacyjnej

Po przedstawieniu przez WSA akt sprawy wraz ze skargą kasacyjną do NSA, przewodniczący wydziału dokonuje wstępnego badania, czy spełnione zostały warunki formalne, a następnie wydaje stosowne zarządzenia co do dalszego postępowania. Wstępne badanie skargi kasacyjnej dotyczy zarówno przesłanek dopuszczalności jak i warunków formalnych skargi kasacyjnej. Jeżeli sprawa podlega rozpoznaniu w składzie jednego sędziego, sędzia sprawozdawca jest składem orzekającym Sądu (§ 43 reg. NSA).