Bartosiewicz Adam, Odpisy amortyzacyjne jako koszty uzyskania przychodów

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2022 r. do: 31 grudnia 2022 r.
Autorzy:

Odpisy amortyzacyjne jako koszty uzyskania przychodów

Odpisy amortyzacyjne jako koszty uzyskania przychodów

Odpisy amortyzacyjne jako koszty uzyskania przychodów

Procedura przedstawia reguły pozwalające na zaliczenie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do kosztów uzyskania przychodów.

Odpisy amortyzacyjne jako koszty uzyskania przychodów podatnik podatnik oddane w użyczenie odpis nie jest KUP budynek wyceniony uproszczoną ograniczenie KUP odpis jest KUP odpis nie jest w części KUP refundacja / zwrot spadek / darowizna nabyte nieodpłatnie zaliczone wtedy do ST nabyte przed 1995 r.? w inny sposób wartość „obracane” WNiP amortyzacja ST / WNiP objęty ewidencją samochód osobowy nie oddany w leasing? aportowane know-how sposób nabycia ograniczenie KUP wyjątki? nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie >150.000 <= 150.000 tak nie nie tak tak nie tak nie tak nie

Krok: amortyzacja ST / WNiP

Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (poza kilkoma wyjątkami wskazanymi w przepisach) podlegają amortyzacji. Dokonywane odpisy amortyzacyjne co do zasady stanowią koszty uzyskania przychodów. W pewnych sytuacjach wszakże wysokość kosztów z tytułu odpisów amortyzacyjnych jest ograniczona albo też nie ma w ogóle możliwości zaliczenia odpisów do kosztów.

Krok: objęty ewidencją

Warunkiem koniecznym zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów jest objęcie amortyzowanych środków trwałych ewidencją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Konieczne jest również prowadzenie ewidencji w ogóle. Wówczas gdy ewidencja nie będzie prowadzona, dokonywane odpisy amortyzacyjne nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

„Zaniechanie wprowadzenia środków trwałych albo wartości niematerialnych do ewidencji (wykazu) tych środków (wartości) powoduje niemożność dokonywania przez podatnika odpisów amortyzacyjnych, które byłyby uznawane za koszt uzyskania przychodu” (zob. wyrok NSA z 21.09.2000 r., I SA/Po 1328/99).