Musiał Krzysztof J., Odpisy aktualizujące wierzytelności - koszty uzyskania przychodu w PIT

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 9 lipca 2018 r.
Autorzy:

Odpisy aktualizujące wierzytelności - koszty uzyskania przychodu w PIT

Odpisy aktualizujące wierzytelności - koszty uzyskania przychodu w PIT

Odpisy aktualizujące wierzytelności - koszty uzyskania przychodu w PIT

Nie każdy kontrahent płaci w terminie. Brak zapłaty może uprawniać podatnika do zaliczenia wierzytelności do kosztów uzyskania, ale - aby było to możliwe - musi być spełnionych kilka warunków. Alternatywą dla zaliczania do kosztów samej wierzytelności jest dokonanie odpisu aktualizacyjnego.

Odpisy aktualizujące wierzytelności - koszty uzyskania przychodu w PIT podatnik podatnik uprawdopodobnienie nieściągalności zaliczenie wierzytelności w koszty możliwość zaliczenia w koszty odpisu brak możliwości zaliczenia w koszty powstanie wierzytelności przedawnienie roszczenia wierzytelność związana jest z działalnością gospodarczą wierzytelność była przychodem należnym został dokonany odpis aktualizujący tak nie tak nie nie tak nie tak tak tak

Krok: powstanie wierzytelności

Wierzytelność powstaje z chwilą powstania zobowiązania - najczęściej z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi.

Upływ terminu płatności powoduje, że wierzytelność staje się wymagalna.

Krok: przedawnienie roszczenia

Upływ terminu płatności powoduje, że wierzytelność staje się wymagalna.

Wierzytelność przedawnia się, co oznacza, że po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Jednocześnie jednak w art. 554 ustawy z 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.) – dalej k.c., czytamy, że roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem lat dwóch.