Bartosiewicz Adam, Odliczenie VAT od nabycia usług ciągłych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 listopada 2019 r.
Autorzy:

Odliczenie VAT od nabycia usług ciągłych

Odliczenie VAT od nabycia usług ciągłych

Odliczenie VAT od nabycia usług ciągłych

Procedura ma na celu określenie terminów odliczania podatku naliczonego przy nabyciu usług ciągłych lub rozliczanych w okresach.

Odliczenie VAT od nabycia usług ciągłych podatnik podatnik czy koniec okresu, bądź płatność? odliczenie w całości odliczenie w całości odliczenie od usług budowlanych odliczenie w części nabycie usługi ciągłej czy cała usługa? czy najem lub stała obsługa? czy usługi budowlane lub drukowania? oczekiwanie na fakturę odliczenie od najmu i podobnych płatność koniec okresu tak nie nie tak nie tak

Krok: nabycie usługi ciągłej

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 86 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., termin odliczenia podatku jest związany z datą powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Powołany przepis stanowi bowiem, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Jednocześnie, w myśl art. 86 ust. 10b pkt 1 u.p.t.u., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku, o którym mowa wyżej, powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Jeśli zatem chodzi o termin odliczenia podatku, to obowiązują tutaj dwie zasady ogólne - prawo do odliczenia jest uzależnione od:

1) otrzymania faktury,

2) powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy.

Krok: czy najem lub stała obsługa?

Jednym z czynników wpływających na moment odliczenia podatku naliczonego jest moment powstania obowiązku podatkowego. W przypadku usług:

1) telekomunikacyjnych,

2) wymienionych w poz. 24-37, 50 i 51 załącznika nr 3 do u.p.t.u.,

3) najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,

4) ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

5) stałej obsługi prawnej i biurowej,

6) dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego

- obowiązek podatkowy powstanie na szczególnych zasadach. W związku z  tym odmienne zasady będą również dotyczyć odliczenia podatku od tych usług.