Piaskowska Olga Maria, Ocena sytuacji dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Ocena sytuacji dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej

Ocena sytuacji dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej

Ocena sytuacji dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej

Ocena sytuacji dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej sąd opiekuńczy sąd opiekuńczy podjęcie właściwych czynności czy istnieje zasadność wszczęcia postępowania o pozbawienie władzy rodzicielskiej? podjęcie właściwych czynności wszczęcie postępowania o pozbawienie władzy rodzicielskiej umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej upływ czasu, nie dłużej niż 6 miesięcy ocena sytuacji dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej czy dziecko może wrócić do rodziny? nie tak tak nie

Krok: umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej

Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej oznacza odebranie dziecka spod pieczy jego rodziców albo opiekunów. Podstawową przesłanką umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej jest jego dobro.

Patrz także:

Postępowanie o umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej bez uprzedniego orzeczenia sądu opiekuńczego

oraz

Postępowanie o umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej bez orzeczenia sądu z uwagi na przemoc w rodzinie.

Krok: ocena sytuacji dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej

Obowiązkiem sądu opiekuńczego, który orzekł o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej (rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej), jest dokonywać oceny sytuacji dziecka.

Dobro dziecka jest nadrzędnym celem w postępowaniu opiekuńczym. Dokonanie oceny sytuacji dziecka ma pozwolić na stwierdzenie, czy uległa ona zmianie i czy należy podjąć kolejne czynności.