Etel Leonard, Obowiązki podatników podatku od nieruchomości w zakresie informowania o zmianach mających wpływ na wysokość podatku

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Obowiązki podatników podatku od nieruchomości w zakresie informowania o zmianach mających wpływ na wysokość podatku

Obowiązki podatników podatku od nieruchomości w zakresie informowania o zmianach mających wpływ na wysokość podatku

Obowiązki podatników podatku od nieruchomości w zakresie informowania o zmianach mających wpływ na wysokość podatku

Procedura przedstawia zakres obowiązków informacyjnych związanych z deklarowaniem zmian mających wpływ na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości w trakcie roku podatkowego.

Obowiązki podatników podatku od nieruchomości w zakresie informowania o zmianach mających wpływ na wysokość podatku podatnik podatnik podatnik będący osobą fizyczną obowiązek złożenia korekty deklaracji podatkowej za dany rok czy podatnik nabył nowy przedmiot opodatkowania? osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej czy zmieniono sposób użytkowania przedmiotu opodatkowania czy nastąpiło zbycie któregoś z przedmiotów opodatkowania? w terminie 14 dni od daty wystąpienia okoliczności czy zmieniła się pow. użytkowa budynku? obowiązek złożenia nowej informacji o nieruchomościach czy zmieniono sposób użytkowania przedmiotu opodatkowania czy podatnik nabył nowy przedmiot opodatkowania? w terminie 14 dni od daty wystąpienia okoliczności czy zmiana powierzchni jest skutkiem rozbudowy budynku? brak obowiązku informowania czy nastąpiło zbycie któregoś z przedmiotów opodatkowania? czy zmiana powierzchni jest skutkiem rozbudowy budynku? ustalenie treści nowej okoliczności faktycznej czy zmieniła się pow. użytkowa budynku? brak obowiązku informowania kiedy? tak nie tak nie nie tak nie tak kiedy? tak nie tak nie nie tak nie tak nie tak nie tak

Krok: ustalenie treści nowej okoliczności faktycznej

W trakcie roku mogą zaistnieć lub wyjść na jaw różne nowe okoliczności w zakresie stanu posiadania (nabycie, zbycie przedmiotu opodatkowania), formy posiadania, sposobu wykorzystania przedmiotu opodatkowania itp. Z reguły okoliczności takie powodują konieczność ponownego obliczenia podatku od nieruchomości - obniżenia lub podwyższenia jego wysokości.

Podobnie jak w przypadku deklarowania przedmiotów opodatkowania, tak również w przypadku zgłaszania zmian mających wpływ na wysokość podatku ustawodawca wprowadził dwa odrębne tryby realizacji obowiązków informacyjnych w zależności od tego, czy podatnik jest osobą fizyczną, czy jednostką organizacyjną. Również w tym wypadku trzeba pamiętać, że jeżeli przedmiot opodatkowania stanowi współwłasność (lub znajduje się w posiadaniu) osób fizycznych oraz osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, osoby fizyczne opłacają podatek od nieruchomości na zasadach obowiązujących osoby prawne, a więc nie składają informacji o nieruchomościach, lecz korygują corocznie składane deklaracje na podatek od nieruchomości (zob. art. 6 ust. 11 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 70 z późn. zm. - dalej u.p.o.l.).

Krok: czy podatnik nabył nowy przedmiot opodatkowania?

Nabycie nowego gruntu, budynku lub budowli powoduje, że od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu nabycia powstaje obowiązek w podatku obciążającym nowy przedmiot opodatkowania. To z kolei oznacza, że organ podatkowy powinien ustalić zobowiązanie w podatku od nieruchomości albo podwyższyć kwotę zobowiązania podatkowego wcześniej ustalonego decyzją ostateczną.