Kubiak Marcin, Obowiązek uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie robót budowlanych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 4 lutego 2021 r.
Autorzy:

Obowiązek uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie robót budowlanych

Obowiązek uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie robót budowlanych

Obowiązek uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie robót budowlanych

Przepis art. 39 ust. 1 p.b. nakłada dodatkowy obowiązek na tych inwestorów, którzy zamierzają prowadzić roboty budowlane (art. 3 pkt 7 p.b.) przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Pozwolenie udzielane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków jest przykładem pozwolenia, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2 p.b.

Mimo że w art. 39 ust. 1 p.b. została wymieniona wyłącznie decyzja o pozwoleniu na budowę, z art. 36 ust. 1 i ust. 8 u.o.z. wynika jednoznacznie, że obowiązek uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków dotyczy także robót budowlanych wymagających zgłoszenia i pozostałych. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 2 p.b. przepisy odrębne korzystają z pierwszeństwa zastosowania przed Prawem budowlanym, zastępując jego regulację.

W art. 36 ust. 8 u.o.z. ustawodawca zaznaczył, że uzyskanie pozwolenia na podjęcie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru nie zwalnia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę albo zgłoszenia, w przypadkach określonych przepisami prawa budowlanego.

Po nowelizacji ustawy – Prawo budowlane, które miała miejsce 19 września 2020 r. pojawiły się wątpliwości, czy pozwolenie konserwatorskie należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę oraz do zgłoszenia. Wynika to z faktu, że obowiązek dołączenia dotyczy pozwoleń, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw (np. art. 30 ust. 2a pkt 3 p.b.), a w u.o.z. nie ma takiej regulacji.

Obowiązek uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie robót budowlanych inwestor inwestor zamiar prowadzenia robót budowlanych czy obiekt budowlany albo obszar jest wpisany do rejestru zabytków? należy uzyskać pozwolenie wymagane przepisami szczególnymi udzielenie pozwolenia na budowę nie zależy od stanowiska konserwatora zabytków tak nie

Krok: zamiar prowadzenia robót budowlanych

Podmiotem, który inicjuje proces budowlany jest inwestor. Tylko inwestor może doprowadzić do wszczęcia postępowania administracyjnego oraz budowy - w potocznym tego słowa znaczeniu.

Krok: czy obiekt budowlany albo obszar jest wpisany do rejestru zabytków?

Wpis do rejestru zabytków stanowi jedną z form ochrony zabytków (art. 7 u.o.z.). Wpis do rejestru może mieć charakter wpisu indywidualnego, gdy konkretna nieruchomość - obiekt budowlany oznaczony co do tożsamości, jest wpisany do rejestru zabytków bądź do tego rejestru może być wpisany obszar (np. układ urbanistyczny) co oznacza poddanie ochronie prawnej wszystkich znajdujących się na tym obszarze obiektów. W przypadku wpisu obszarowego ochronie podlegają jedynie zewnętrzne cechy obiektu, natomiast w przypadku wpisu indywidualnego - także jego wnętrze (J. Dessoulavy-Śliwiński [w:] Prawo budowlane. Komentarz, Z. Niewiadomski (red.), wyd. 5, Warszawa 2013, s. 481). Zgodnie z art. 9 ust. 3 u.o.z. wpis obszarowy nie wyłącza możliwości wydania decyzji o wpisie do rejestru wchodzących w skład tych układów lub zespołu zabytków nieruchomych.