Krywan Tomasz, Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu dostarczania tzw. mediów

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2020 r.
Autorzy:

Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu dostarczania tzw. mediów

Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu dostarczania tzw. mediów

Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu dostarczania tzw. mediów

Procedura pozwala ustalić, kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostarczania tzw. mediów.

Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu dostarczania tzw. mediów podatnik podatnik obowiązek podatkowy powstał z chwilą wystawienia faktury obowiązek podatkowy powstał w dniu upływu terminu płatności (!) czynność,  której przedmiotem  są tzw. media czy przed upływem terminu płatności została wystawiona faktura? tak nie

Krok: (!) czynność, której przedmiotem są tzw. media

Niniejsza procedura dotyczy czynności, których przedmiotem są tzw. media (w tym w przypadku refakturowania kosztów mediów, gdyż obowiązek podatkowy z tytułu odsprzedaży mediów powstaje na takich samych zasadach, jak ich „zwykła” sprzedaż – zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 kwietnia 2017 r., 2461-IBPP2.4512.228.2017.1.MK). Chodzi o:

1) dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz dostawy gazu przewodowego;

2) świadczenie usług telekomunikacyjnych (pojęcie usług telekomunikacyjnych definiuje art. 2 pkt 25a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm. - dalej u.p.t.u.) - więcej na ten temat zob. procedura Usługi telekomunikacyjne – pojęcie.

3) świadczenie usług wymienionych w poz. 24-37, 50 i 51; są to usługi:

a) związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych;

b) związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych;

c) związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków;

d) związane ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne, nadających się do recyklingu;

e) związane ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne, nienadających się do recyklingu;

f) związane z infrastrukturą przeznaczoną do przemieszczania odpadów innych niż niebezpieczne;

g) związane ze zbieraniem odpadów niebezpiecznych;

h) związane z infrastrukturą przeznaczoną do przemieszczania odpadów niebezpiecznych nadających się do recyklingu;

i) związane z obróbką odpadów innych niż niebezpieczne w celu ich ostatecznego usunięcia;

j) związane z usuwaniem odpadów innych niż niebezpieczne;

k) związane z przetwarzaniem pozostałych odpadów niebezpiecznych;

l) związane z unieszkodliwianiem odpadów promieniotwórczych i pozostałych odpadów niebezpiecznych, z wyłączeniem usług zagospodarowania odpadów promieniotwórczych (ponownego przetwarzania paliw i odpadów);

ł) związane z odkażaniem i czyszczeniem;

m) pozostałe związane z rekultywacją oraz specjalistycznych usług w zakresie kontroli zanieczyszczeń;

n) zamiatania śmieci i usuwania śniegu;

o) pozostałe sanitarne.

Niniejsza procedura nie dotyczy jednak opłat za przyłącza energetyczne i cieplne. W zakresie tym obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych (odnośnie do powstawania obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych – zob. procedura Obowiązek podatkowy w VAT - zasady ogólne).

Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 10 stycznia 2014 r., IPTPP1/443-803/13-2/MW, „w sytuacji będącej przedmiotem wniosku nie mamy do czynienia z dostawą towaru w postaci energii cieplnej, lecz ze świadczeniem usług przez Wnioskodawcę na rzecz odbiorcy, w związku z czym obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, o których mowa w art. 19 ust. 1 i ust. 4 u.p.t.u. Reasumując, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu pobieranej opłaty za przyłączenie nowego odbiorcy energii cieplnej do sieci ciepłowniczej powstaje zgodnie z art. 19 ust. 1 w powiązaniu z art. 19 ust. 4 u.p.t.u., tj. na zasadach ogólnych”.

Uwaga! Ryzyko: Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług przyłączeniowych dotyczących sieci energetycznych i cieplnych nie powstaje na zasadach szczególnych przewidzianych dla dostaw energii elektrycznej i cieplnej. Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług powstaje na zasadach ogólnych.

Krok: czy przed upływem terminu płatności została wystawiona faktura?

Obowiązek podatkowy z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych oraz świadczenia usług wymienionych w poz. 24-37, 50 i 51 powstaje, co do zasady, z chwilą wystawienia faktury dokumentującej te czynności. Jeżeli jednak podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją po upływie terminu płatności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności.

Oznacza to, że wystawienie faktury skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko do chwili upływu terminu płatności. Jeżeli faktura nie zostaje wystawiona później, obowiązek podatkowy z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych oraz świadczenia usług wymienionych w poz. 24-37, 50 i 51 powstaje w dniu upływu terminu płatności.