Krywan Tomasz, Obowiązek podatkowy w VAT - świadczenie usług budowlanych i budowlano-montażowych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2021 r.
Autorzy:

Obowiązek podatkowy w VAT - świadczenie usług budowlanych i budowlano-montażowych

Obowiązek podatkowy w VAT - świadczenie usług budowlanych i budowlano-montażowych

Obowiązek podatkowy w VAT - świadczenie usług budowlanych i budowlano-montażowych

Procedura pozwala ustalić, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT dla usługi budowlanej lub budowlano-montażowej.

Obowiązek podatkowy w VAT - świadczenie usług budowlanych i budowlano-montażowych podatnik podatnik (!) czy przed  wykonaniem usługi  podatnik otrzymuje  całość zapłaty? obowiązek podatkowy powstaje częściowo w dniu otrzymania zapłaty, częściowo w dniu wystawienia faktury obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty obowiązek podatkowy powstaje 30. dnia od dnia wykonania usługi obowiązek podatkowy powstaje w dniu wystawienia faktury (!) czy usługa  świadczona jest na  rzecz podatnika lub  osoby prawnej  niebędącej  podatnikiem? czy przed 30. dniem od dnia wykonania usługi podatnik wystawia fakturę? obowiązek podatkowy powstaje częściowo w dniu otrzymania zapłaty, częściowo 30. dnia od dnia wykonania usługi usługa budowlana lub budowlano-montażowa czy przed wykonaniem usługi podatnik otrzymuje część lub całość zapłaty? obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych czy przed 30. dniem od dnia wykonania usługi podatnik wystawia fakturę? tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: usługa budowlana lub budowlano-montażowa

Ustawodawca nie zdefiniował pojęć usług budowlanych oraz budowlano-montażowych. Usługi te najczęściej utożsamia się z pojęciem robót budowlanych w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, a więc przez usługi budowlane rozumie się budowę oraz prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (zob. art. 3 pkt ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 682 z późn. zm. - dalej Pr. bud.), przy czym przez:

1) budowę rozumie się wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego (zob. art. 3 pkt 6 Pr. bud.),

2) przebudowę rozumie się wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji (zob. art. 3 pkt 7a Pr. bud.),

3) remont rozumie się wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym (zob. art. 3 pkt 8 Pr. bud.).

Pomocniczo przy identyfikacji usług budowlanych można się według mnie posługiwać stosowaną dla celów podatkowych Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. (pomocniczo tylko, gdyż art. 5a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., pozwala na identyfikowanie czynności za pomocą klasyfikacji statystycznych tylko, jeżeli przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne, co w omawianym przypadku nie ma miejsca). Na gruncie PKWiU roboty budowlane klasyfikowane w grupowaniach 41-43.

Krok: (!) czy usługa świadczona jest na rzecz podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem?

Szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług budowlanych oraz budowlano-montażowych obowiązuje tylko przy ich świadczeniu na rzecz podatników (w uproszczeniu - firm) oraz osób prawnych niebędących podatnikami. W przypadku świadczenia usług tych usług na rzecz innych podmiotów, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych.

Jak czytamy w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 2016 r., PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141, „jeżeli nabywcą usług budowlanych lub budowlano-montażowych jest podmiot niebędący podatnikiem podatku od towarów i usług (konsument), obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług powstanie z chwilą wykonania usługi (art. 19a ust. 1 u.p.t.u.), tj.:

* w przypadku usług przekazywanych w całości - obowiązek podatkowy powstanie z chwilą, w której wykonawca w związku z wykonaniem całości określonej umową usługi zgłosił ją nabywcy do odbioru;

* w przypadku usług przekazywanych w części, dla której to części określono zapłatę - obowiązek podatkowy powstanie z chwilą, w której wykonawca w związku z wykonaniem części określonej umową usługi zgłosił ją nabywcy do odbioru;

* w przypadku usług o charakterze ciągłym - obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu każdego okresu, do którego odnoszą się płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia usługi, z tym że w przypadku usług świadczonych w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których w związku z ich świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, obowiązek podatkowy powstanie z upływem każdego roku podatkowego (tekst jedn.: 31 grudnia), do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Należy dodatkowo wskazać, iż w przypadku otrzymania całości lub części zapłaty przed wykonaniem usługi budowlanej lub budowlano-montażowej lub ich części (w przypadku usług przyjmowanych częściowo), obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 8 u.p.t.u.)”.

Uwaga! Ryzyko: Odmienny sposób powstawania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług budowlanych oraz budowlano-montażowych zależnie od tego, kto jest nabywcą usługi rodzi zwiększone ryzyko błędnego rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia tych usług.