Krywan Tomasz, Obowiązek podatkowy w VAT - dostawy drukowanych książek, gazet i czasopism

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2021 r.
Autorzy:

Obowiązek podatkowy w VAT - dostawy drukowanych książek, gazet i czasopism

Obowiązek podatkowy w VAT - dostawy drukowanych książek, gazet i czasopism

Obowiązek podatkowy w VAT - dostawy drukowanych książek, gazet i czasopism

Procedura pozwala ustalić, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT przy dostawach drukowanych książek, gazet i czasopism.

Obowiązek podatkowy w VAT - dostawy drukowanych książek, gazet i czasopism podatnik podatnik czy przed 120. dniem, licząc od dnia wydania wydawnictw, zostaje wystawiona faktura? czy przed dokonaniem dostawy wydawnictw otrzymana zostaje część zapłaty? Obowiązek podatkowy powstaje 120. dnia, licząc od dnia wydania wydawnictw czy przed dokonaniem dostawy wydawnictw otrzymana zostaje całość zapłaty? obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury Czy do 60. dnia, licząc od pierwszego dnia wydania wydawnictw, zostaje wystawiona faktura? obowiązek podatkowy powstaje częściowo z chwilą otrzymania zapłaty, częściowo 120. dnia, licząc od pierwszego dnia wydania wydawnictw obowiązek podatkowy powstaje częściowo z chwilą otrzymania zapłaty, częściowo z chwilą wystawienia faktury (!) czy dostawa jest  dokonywana na rzecz  podatnika lub osoby  prawnej niebędącej  podatnikiem? czy do 60. dnia, licząc od dnia wydania wydawnictw, zostaje wystawiona faktura? obowiązek podatkowy powstaje częściowo z chwilą otrzymania zapłaty, częściowo 60. dnia, licząc od dnia wydania wydawnictw obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości zapłaty obowiązek podatkowy powstaje 60. dnia, licząc od dnia wydania wydawnictw obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zaakceptowania płatności czy dostawa dokonywana jest na rzecz lub przez podatnika ułatwiającego sprzedaż? dostawa drukowanej książki, gazety lub czasopisma (!) czy umowa  przewiduje  rozliczenie zwrotów  wydawnictw? (!) czy przed  dokonaniem dostawy  wydawnictw otrzymana  zostaje całość  zapłaty? czy przed dokonaniem dostawy wydawnictw otrzymana zostaje część zapłaty? czy przed 120. dniem, licząc od dnia wydania wydawnictw, zostaje wystawiona faktura? tak nie nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie nie tak tak nie tak nie nie tak tak nie

Krok: dostawa drukowanej książki, gazety lub czasopisma

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., przewidują szereg przypadków, gdy obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny. Dotyczy to m.in. dostaw:

1) książek drukowanych (CN ex 4901 10 00, 4901 91 00, ex 4901 99 00 i 4903 00 00), z wyłączeniem map i ulotek;

2) gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (CN 4902).

Szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego uzasadniony jest tym, że płatności za dostarczane książki, gazety i czasopisma są często dokonywane z dużym opóźnieniem (pozwala to sfinansować ich zakupy z przychodów ze sprzedaży książek, gazet, czasopism i magazynów). W konsekwencji przepisy u.p.t.u. przewidują możliwość znacznie późniejszego powstania obowiązku podatkowego niż na zasadach ogólnych.

Dodać należy, że do dostaw drukowanych książek, gazet, czasopism i magazynów dochodzi również w przypadku druku na materiałach własnych drukarni (zob. przykładowo wyrok NSA z dnia 9 czerwca 2009 r., I FSK 510/08). A zatem niniejsza procedura ma zastosowanie również w takich przypadkach.

Krok: czy dostawa dokonywana jest na rzecz lub przez podatnika ułatwiającego sprzedaż?

Od 1 lipca 2021 r. na podstawie art. 7a ust. 1 i 2 u.p.t.u. w niektórych przypadkach, gdy podatnik ułatwia, poprzez użycie interfejsu elektronicznego, takiego jak platforma, platforma handlowa, portal lub podobne środki, dokonywanie niektórych dostaw towarów, uznaje się, że podatnik ten samodzielnie otrzymał towary i dokonał ich dostawy. W przypadku dostaw drukowanych książek, gazet i czasopism na rzecz takiego podatnika oraz przez takiego podatnika szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego wynikający z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b u.p.t.u. nie obowiązuje.