Goldiszewicz Agnieszka, Obniżenie sumy komandytowej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2015 r.
Autorzy:

Obniżenie sumy komandytowej

Obniżenie sumy komandytowej

Obniżenie sumy komandytowej

Procedura wskazuje na możliwość obniżenia sumy komandytowej.

Obniżenie sumy komandytowej sąd rejestrowy sąd rejestrowy otrzymanie wniosku o wpis wpis obniżenia sumy komandytowej spółka komandytowa spółka komandytowa komandytariusz ponosi odpowiedzialność do wysokości już obniżonej sumy komandytowej wierzyciel nie może powołać się na nieznajomość obniżenia sumy komandytowej wierzyciel może powołać się na nieznajomość obniżenia sumy komandytowej czy umowa spółki przewiduje obniżenie sumy komandytowej? czy wierzytelność powstała przed upływem 16 dnia od ogłoszenia wpisu w MSiG? skutki wpisu wobec wierzycieli komandytariusz odpowiada do wysokości pierwotnej sumy. wysokość sumy komandytowej nie ulega zmianie. zaistnienie warunków do obniżenia sumy komandytowej czy spełnione zostały warunki dla obniżenia sumy komandytowej? wysokość sumy komandytowej nie ulega zmianie. obniżenie sumy komandytowej bez zmiany umowy spółki czy skutecznie podjęto uchwałę o zmianie umowy spółki? obniżenie sumy komandytowej poprzez zmianę umowy spółki czy wierzytelności powstały przed wpisem o obniżeniem sumy? obniżenie sumy komandytowej zgłoszenie obniżenia sumy komandytowej do rejestru tak nie nie tak jeżeli sąd dokona wpisu zgodnie ze zgłoszeniem nie tak nie tak tak nie

Krok: zaistnienie warunków do obniżenia sumy komandytowej

Obniżenie sumy komandytowej w stosunku do komandytariusza będzie miało wpływ na zakres jego odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Zmiana ta wywoła, co oczywiste, skutek jedynie na przyszłość.

O zmianie wysokości sumy komandytowej decydują wspólnicy. Dopuszczalność modyfikacji wysokości sumy komandytowej w przyszłości mogą oni przewidzieć już w pierwotnej umowie spółki, wskazując na warunki dla jej dokonania. Jeżeli natomiast brak takiego postanowienia, to zmiana wysokości sumy komandytowej wymaga podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki.

Możliwe jest wyróżnienie dwóch trybów jej obniżenia:

a) poprzez zmianę umowy spółki;

b) bądź bez konieczności zmiany umowy spółki, o ile możliwość zmiany wysokości sumy komandytowej została w umowie przewidziana.

Krok: obniżenie sumy komandytowej bez zmiany umowy spółki

Umowa spółki komandytowej może dopuszczać możliwość zmiany jej wysokości.

W tym przypadku zmiana sumy komandytowej nie będzie dla swej skuteczności wymagać zachowania formy aktu notarialnego.

Możliwość obniżenia sumy komandytowej bez zmiany umowy spółki może realizować się zwłaszcza przez:

– dopuszczenie modyfikacji jej wysokości w następstwie podjęcia uchwały;

– zamieszczenie w umowie spółki bezwarunkowej klauzuli odnoszącej się do takiej zmiany (poprzez ustalenie w umowie daty obniżenia i jego kwoty).